Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюзикълът “Кой е Големанов” ще бъде представен на лятната сцена на Военна академия

Иво Сиромахов е създал либретото на мюзикъла

Държавна опера - Русе
Снимка: Държавна опера - Русе

Държавна опера - Русе ще гостува на второто издание на Софийския фестивал на музикалния театър с мюзикъла “Кой е Големанов” на 2 юли, събота, от 20.00 часа на лятна сцена Военна академия. Фестивалът се провежда от 24 юни до 17 юли 2022 г.  с подкрепата на Столичната община - Календар на културните събития.

"Може би не е точното заглавие "Кой е Големанов", а може би въпроса "Кой предложи Големанов". Ние всички си спомняме този въпрос, който откънтяваше в публичното пространството още преди 5-6 години, когато се назначаваше шеф на ДАНС и може би по този повод господин Иво Сиромахов е написал и сюжета и развитието на сюжета върви в няколко линии и основното е да се представи Големанов и големанщината в лошия вид на българските политици, българското политиканстване", каза за БНР Стоян Стоянджов.

По думите му текстът е твърде актуален и за съвременните политически ситуации, които в последно време наблюдаваме:

"Самият Големанов има две деца и за съжаление той е пропуснал тяхното възпитание, съпругата госпожа Големанова, която е негово копие е също толкова користолюбива, също като него".

Музиката за спектакъла е направена от професор Георги Костов.

Иво Сиромахов създава либретото на мюзикъла „Кой е Големанов“ от Георги Костов по пиесата на Ст. Л. Костов „Големанов“ - класика в българската сатирична драматургия. Още от пръв поглед, самото заглавие създава асоциации с въпросите „Кой?“, задавани от българското общество, които за жалост, сякаш отдавна са се превърнали във вечни въпроси на българското политическо и социално битие. Сатирата, изказана чрез текста на либретиста и въплътена в музиката чрез майсторството на композитора, категорично превежда публиката през злободневните теми за властта и отговорността до съществените въпроси „Какви сме ние?“ и „Как искаме да живеем?“... А дали във всеки от нас не дреме по един Големанов?...
Всичко това, като в един завъртащ се с шеметна скорост смехотворен калейдоскоп, се излива в безкраен поток от комични ситуации -  в сатира, която достига до гротеска, съпроводена с приковаващи вниманието сценични хрумвания на доайена в музикално-сценичната режисура проф. Светозар Донев.

Спектакълът, който публиката в София  ще има възможност да гледа, още веднъж доказва, че нищо не се е променило у нас от времето на Бай Ганьо, на Големанов, затова и постановката на Държавна опера - Русе е  изключително актуална и днес.

Мюзикълът се играе в памет на неговия постановчик - професор Светозар Донев, който ни напусна през миналата година.
Режисьор е Сребрина Соколова. Според Маестро Свилен Димитров, който  дирижира спектакъла, всъщност това е театър с музика. Сценогрфията е на изтъкнатия художник, русенецът Иван Токаджиев, хореогафията е на Анна Донева, а художник на костюмите е Анна-Мария Токаджиева.
Повече можете да чуете  в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34