Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пилотен софтуер за граждански контрол върху общинските заседания в Смолянско, има интерес и от страната

Михал Камбарев
Снимка: БГНЕС

Смолян вече има софтуерна платформа, която проследява всички гласувания на общинските съвети в 10-те общини на областта и автоматично информира гражданите за предстоящите промени в тяхната община. Това се прави за първи път, а Смолянска област засега е единствена в страната с такава възможност за граждански контрол.

Проследимост и прозрачност на действията на общините - това е основната цел на авторите на идеята за създаване на софтуера от „Продължаваме Промяната“ в града. Така според тях ще се заздрави комуникацията и ще бъдат предотвратявани конфликти между населението и управата на местно ниво.

Според Закона за местното самоуправление и местната администрация, всеки гражданин има право на присъствие и изказване на заседанията на Общинския съвет на съответната община. Именно това право на жителите на общините осигурява контрола на гражданското общество върху местната управа, смята депутатът и основен инициатор Михал Камбарев. 

"Всеки, който се е отбелязал, че желае да получи дневния ред, го получава автоматично. Получавам имейл с дневния ред и така много лесно следя какво се предвижда да бъде гласувано в моя град."

Софтуерът е безплатен и лесен за използване.

"Надяваме се да предоставим малко повече прозрачност, да дадем информация на всеки, който желае да получи такава. Предварително да имат тази информация гражданите, за да могат да реагират, тъй като гражданите могат да упражняват своя глас по време на заседания или да изпратят възражения. Много често поради незнание или затова, че сме улисани в ежедневна работа, нямаме време да проверим какви ще са точките, които ще гласува нашата община, кога ще ги гласува", коментира Камбарев пред БНР.

Михал Камбарев де надява чрез този софтуер да се повиши интересът какво се случва на общинско ниво.

На всеки половин час софтуерът "обикаля" всички сайтове и известява мигновено гражданите при насрочено заседание и дневен ред. Макар и съвсем нова, идеята за граждански контрол вече се радва на голям интерес в Смолянско.

Средният брой на вписване е между 4-5 човека на час от 10-те общини, допълни депутатът. По думите му вече има интерес към платформата за граждански контрол и от други райони на страната.

Област Смолян, освен водещ пример, в този случай ще бъде и разработчик на платформата за цяла България. За целта са привлечени допълнително програмисти доброволци.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47