Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пилотен софтуер за граждански контрол върху общинските заседания в Смолянско, има интерес и от страната

Михал Камбарев
Снимка: БГНЕС

Смолян вече има софтуерна платформа, която проследява всички гласувания на общинските съвети в 10-те общини на областта и автоматично информира гражданите за предстоящите промени в тяхната община. Това се прави за първи път, а Смолянска област засега е единствена в страната с такава възможност за граждански контрол.

Проследимост и прозрачност на действията на общините - това е основната цел на авторите на идеята за създаване на софтуера от „Продължаваме Промяната“ в града. Така според тях ще се заздрави комуникацията и ще бъдат предотвратявани конфликти между населението и управата на местно ниво.

Според Закона за местното самоуправление и местната администрация, всеки гражданин има право на присъствие и изказване на заседанията на Общинския съвет на съответната община. Именно това право на жителите на общините осигурява контрола на гражданското общество върху местната управа, смята депутатът и основен инициатор Михал Камбарев. 

"Всеки, който се е отбелязал, че желае да получи дневния ред, го получава автоматично. Получавам имейл с дневния ред и така много лесно следя какво се предвижда да бъде гласувано в моя град."

Софтуерът е безплатен и лесен за използване.

"Надяваме се да предоставим малко повече прозрачност, да дадем информация на всеки, който желае да получи такава. Предварително да имат тази информация гражданите, за да могат да реагират, тъй като гражданите могат да упражняват своя глас по време на заседания или да изпратят възражения. Много често поради незнание или затова, че сме улисани в ежедневна работа, нямаме време да проверим какви ще са точките, които ще гласува нашата община, кога ще ги гласува", коментира Камбарев пред БНР.

Михал Камбарев де надява чрез този софтуер да се повиши интересът какво се случва на общинско ниво.

На всеки половин час софтуерът "обикаля" всички сайтове и известява мигновено гражданите при насрочено заседание и дневен ред. Макар и съвсем нова, идеята за граждански контрол вече се радва на голям интерес в Смолянско.

Средният брой на вписване е между 4-5 човека на час от 10-те общини, допълни депутатът. По думите му вече има интерес към платформата за граждански контрол и от други райони на страната.

Област Смолян, освен водещ пример, в този случай ще бъде и разработчик на платформата за цяла България. За целта са привлечени допълнително програмисти доброволци.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01