Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сбогом на хартиения учебник?

Плюсове и минуси на технологиите, които променят учебния процес

Снимка: Freepik

Развитието на технологиите и навлизането им във всяка сфера на живота не е новост за съвременните поколения. Образованието на днешните деца върви от частична към пълна дигитализация. Процесът по отпадане на хартиените учебници също набира скорост. Ако допреди пандемията на тези идеи се гледаше като възможни, но някъде напред в бъдещето, днес те вече са факт в редица училища в страната. 

Гугъл референтните училища преобръщат представите за традиционните елементи от обучението – тежката раница, хартиените учебници, възпроизвеждащият наготово поднесените знания ученик. Новите методики на обучение превръщат учителя в модератор на учебния процес, хартиените учебници – в дигитални устройства, а учениците – в откриватели

"Определено всички са много по-мотивирани отпреди, тъй като е много по-интересен начинът на работа, имаш много повече свобода, по-лесно е да наваксваш с работа, ако си отсъствал", споделя десетокласничката Сиана Кузнецова от Втора английска гимназия в София, която успешно въвежда дигиталните платформи на Гугъл за обучение на учениците. 

Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение помага на редица български училища да внедрят технологии в образователния процес

"В Щатите над 90% от учениците и учителите имат такива профили. По същия начин ги използват в Австралия, Япония, Канада, Испания, Великобритания. В Централна и Източна Европа поради културни причини е по-различно."

Към днешна дата половината ученици и учители в страната вече са „в облака“. Сега в над 50 училища, повечето от които са държавни или общински, в близо 200 паралелки от 8-и клас нагоре, учениците се обучават по модела 1:1 - имат лаптоп, през който могат да стигнат до всеки учебник.

Учителите се обучават в методики не да четат урока и да се изпитват на дъската, а да работят в група с учениците.

"Има няколко начина, по които технологиите могат да влияят, ние се опитваме да намерим добрия начин, добрия баланс и този добър баланс винаги е свързан с ролята на учителя", коментира Иван Господинов от Сдружение „Образование без раници“, в което вярват, че всеки ученик в 21-ви век трябва да има достъп до безплатни онлайн образователни ресурси и да е дигитално включен и грамотен

Господинов смята, че освен инструмент за разсейване, технологиите могат да бъдат и много добър инструмент за фокусиране на учениците.

Ролята на технологиите в класната стая е да правят учебния процес по-ефективен и смислен, увлекателен и лесен.

"Моделът 1:1 е много ефективен в някои училища, в които се изпълнява. В днешно време повечето от учебниците имат и електронен вариант. Важното по-скоро в учебника е как е поднесена текстовата информация. Дали ще е на хартия или на екрана – и в двете има полза, и там трябва да се търси балансът."

Иван Господинов допълва, че работата с текста е важна, защото "в университета няма как да стане с клипчета само или с аудио книги", но може би учебниците трябва да са по-малки, за да се включват в обучението различни материали.

Валентина Терзиева от Института по комуникационни и информационни технологии на БАН от години изследва различни технологии и игрови модели за обучение. 

"Технологиите могат да ги стимулират да учат по естествен за тях начин. Днешното поколение е израснало с технологии още от рождението. Те са свикнали и ги възприемат като естествена среда за всяка една дейност, включително за учене", изтъква тя.

Терзиева откроява и недостатъците:

"Същевременно могат да бъдат препятствие за учене. Затварянето във виртуалния свят пречи на естествените човешки взаимоотношения, ограничава социализацията на младите и задълбочава психологически проблеми. Технологиите предоставят прекалено много лесни за използване инструменти, готови решения. Понякога за учащите е много по-лесно да се възползват от тях, вместо да измислят тяхно решение, да приложат творчество, да предложат други варианти."  

Чуйте повече в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32