Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доклад на "Грийнпийс"-България разкрива порочни практики в българската енергетика

Меглена Антонова
Снимка: Георги Корнейков, БНР

"Дори в съда виждаме решения, които не са в полза на обществения интерес. НАП трябва да си търси по-настоятелно задълженията към нея. Комисията за финансов надзор е наясно с начина, по който се управляват средствата в осигурителните фондове. МОСВ също имат задължение да налагат санкции, които да не падат в съда, за да има поне едно усещане, че замърсителите ще си носят последиците от нарушенията на законодателството, които правят". Това каза пред БНР Меглена Антонова от "Грийнпийс".

Тя представи в предаването "Неделя 150" нов доклад на "Грийнпийс" – България, който разкрива поредни порочни практики в българската енергетика.

Съществуващият порочен модел в българската енергетика поставя сериозен риск енергийният преход да се изгуби в лабиринта от сенчести политически и икономически интереси на конгломерата, свързван с бизнесмена Христо Ковачки. За това предупреждава докладът "Осемте кръга на Въглищната империя на "Ковачки" на "Грийнпийс" – България

Анализът на сложния пъзел от връзки и зависимости е продължение на разследването "Финансовите мини", което през 2018 г. описа кръговете от мини и централи, чиято собственост е скрита зад слоеве от офшорни фирми. Контурите на Въглищната империя на "Ковачки" обаче са много по-широки и обхващат посредници, източващи публичното дружество "Топлофикация София", търговец и верификатор на парникови емисии, пенсионен фонд за инвестиции в топлофикации, застрахователно дружество – "фаворит на държавата", и не на последно място – лобистко сдружение за "зелено бъдеще" на кафявата Въглищна империя. www.greenpeace.org/bulgaria

Предприятия от Въглищната империя на "Ковачки" не са сред най-изрядните данъкоплатци. Общо 330 милиона лева непогасени задължения към Националната агенция за приходите към края на 2020 г. имат 17 компании, идентифицирани като част от този конгломерат. Към същата дата по давност са отписани вземания в размер на 10 млн. лв. НАП предостави тази информацията в обобщен вид, без разбивка за всяка компания в отговор на запитване на "Грийнпийс" – България по Закона за достъп до обществена информация.

От "Грийнпийс" – България правят анализ и на дейността на фирмите, свързани с пенсионната компания "Топлина". 47% от капитала на дружеството се държи от едноличната компания на Христо Ковачки "Ел Ем Импекс". Пенсионната компания "Топлина" управлява близо 300 млн. лева към 31 декември 2021 г.

Интервюто на Диана Янкулова с Меглена Антонова в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп се ръкува с президента на Китай Си Цзинпин по време на срещата на Г-20 в Осака

Тръмп планира да се срещне със Си Цзинпин в края на октомври в Южна Корея

Президентът на САЩ Доналд Тръмп след телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин заяви, че двамата ще се срещнат в края на октомври в Южна Корея и той ще посети Китай в "началото на следващата година". Това е вторият разговор на американския президент със Си, след встъпването му в длъжност и след въвеждането на високите търговски..

публикувано на 19.09.25 в 22:10

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..

публикувано на 19.09.25 в 21:51
Централа на НАТО

Естония поиска задействане на член 4 от Договора за НАТО

Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..

публикувано на 19.09.25 в 21:33
Владимир Путин

Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия

Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия и след края на така наречената от него специална военна операция. "Надявам се, че събитията свързани със СВО ще отминат, но необходимостта от съвременни въоръжени сили няма да приключи с това. Напротив и занапред ще развиваме въоръжените сили, ще ги..

публикувано на 19.09.25 в 21:27
Снимката е илюстративна

Висш лидер на "Ислямска държава" е убит при операция в Сирия

Иракската служба за борба с тероризма съобщи, че висш лидер на "Ислямска държава" е бил убит по време на операция за сигурност в Сирия, проведена в сътрудничество с международната коалиция, ръководена от САЩ. Командирът Омар Абдул Кадер Басам, известен като "Абдул Рахман Ал-Халаби", е бил ръководител на външните операции и сигурността на..

публикувано на 19.09.25 в 20:51

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран, след като Великобритания, Франция и Германия обвиниха Техеран в нарушаване на историческото споразумение за управление на ядрените му дейности, предаде АФП. "Призоваваме (Иран) да действа незабавно", заяви британският посланик Барбара Уудърд, след като гласува..

публикувано на 19.09.25 в 20:34

П. Събев: Да се даде възможност на производителите на домашна ракия да сертифицират и продават

Контрабандата на спирт в България не е спирала . Това заяви пред БНР Петко Събев, Сдружение "Българска домашна ракия". Той смята, че производителите на домашна ракия и вино могат да се се противопоставят с продукцията си на контрабандистите . Премиерът Росен Желязков е поискал да бъдат премахнати от сайта на МЗХ предложените за обществено..

публикувано на 19.09.25 в 20:15