През 2022 г. Младежка филхармония "Пионер" чества две годишнини: 70 г. от сформирането на оркестъра и 110 г. от рождението на създателя му проф. Влади Симеонов - неин дългогодишен диригент.
В юбилейната година се вписа блестящото турне на Филхармония "Пионер" във Виена на 2-ри и 3-ти юли. То включи три концерта с различни програми в три емблематични зали - във впечатляващата катедрала Миноритенкирхе, в легендарната Музикферайн и в най-новата зала в австрийската столица MuTh - дом на Хора на виенските момчета.
По време на турнето прозвучаха емблематични за репертоара на състава през годините български произведения от Петко Стайнов, Марин Големинов, Любомир Пипков и Георги Златев-Черкин. Премиерно беше изпълнена и творбата на Любомир Денев-син Концерт за тромпет и оркестър със солист Сава Стоянов под диригентството на автора.
За състава беше написано произведение от австрийския композитор и диригент проф. Курт Шмид, което също прозвуча по време на турнето.
Специални гости в предавнето са две важни фигури за Младежка филхармония "Пионер" - доц. д-р Александър Пешев и диригентът Любомир Денев-син.
Д-р Пешев е изпълнителен директор на Фондация "Проф. Влади Симеонов" - той е човекът, възстановил оркестъра през 2008 г., пет години след закриването му. Самият той е бил водач на виоловата група в този състав в детските си години. Сега поделя живота си между музиката и медицината.
Любомир Денев-син е настоящият диригент на "Пионер", който пое поста през 2010 г.
Чуйте в звуковия файл гостуването на двамата в предаването "На бис - българските музиканти" по програма "Хоризонт".
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..