„Така решиха дамите от клуба по битова култура, аз също не бях правила такива кукли. Трети ден се изпробвам вече. На децата им се получава по-добре, но се надявам и аз да успея да си направя кукла“.
Според Ивелина Митева куклите на щастието са проводници на усмивки, защото децата и техните помощници влагат много доброта и позитивна енергия в изработването им:
„Когато правиш щастлива кукла, влагаш всичките си щастливи мисли, и когато помагаш на някого да си направи щастлива кукла по този начин насочваш към него, предаваш му част от своето щастие и вземаш част от неговото щастие в себе си и щастието става повече“.
12-годишната Розана подари щастие и вдъхна чистата си детска емоция в своята кукла на щастието:
„Направих поличка, украсена с малко розови неща, с дантелка. Престилката е от син и червен плат със сърчице. За очички сложих мъниста и ѝ направих усмивка“.
Майсторката на бродерията Десислава Войкова от клуба по битова култура насочваше малките помощник-библиотекари в майсторенето на парцалени кукли:
„Защото сме щастливи и решихме, че по този начин децата, като работят, ще изразят себе си и това, което настина ги прави щастливи и тях. В тази работилница, която правим, с уменията, които ние знаем и прилагаме, помагаме на децата, за да може те да си получат в завършен вид тяхното щастие във вида на кукла. Мен ме прави щастлива тяхното щастие, усмивките им, доброто отношение“.
С голям ентусиазъм и усърдие в изработването на куклите се включиха и момчетата, които влагаха не по-малко въображение и старание от момичетата:
„Аз се казвам Давид и съм на 10 години и правя кукла на щастието, за да оползотворявам лятната си ваканция и да научавам нови неща. Кукла на щастието се прави от плат, с конец, зашиваме и с щастие. Посланието на моята кукла е научавай нови неща“.
„Аз съм Преслав и съм на 10 години. Моята кукла на щастието е с червено наметало и е усмихната“.
В моето детство по магазините нямаше кукли, ние сами си ги правехме, спомня си великотърновката Павлина Владева, ръководител на клуба по битова култура към читалище „Надежда“:
„Нашето поколение също правехме такива кукли. Рисувахме им главите, очите. Тогава ни купуваха басма и ни шиеха роклички и нашите кукли бяха с басмени дрешки. Не броят на куклите и тяхната лъскавина ще възпита детето“.
Щастието може да е една усмивка или среща с приятел, казват децата, които майсториха пред библиотеката на историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново кукли на щастието:
„Щастлив ме прави, когато съм с други хора, играем на нещо и съм в добро настроение“, каза Преслав.
„Щастието си го представям с най-близките хора“, заяви Розана.
„Когато си в добро настроение и направиш другите хора около теб щастливи“, допълни Давид.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..