Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атина иска от Белград още информация за товара на катастрофиралия самолет

| обновено на 18.07.22 в 13:51
Мястото на катастрофата край Кавала.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не е открита радиация на мястото на катастрофата на самолета до Кавала. Атина изиска от Сърбия повече информация за товарите, които се транспортират над гръцка територия.

Товарен самолет Ан-12, собственост на украинска компания, превозвал мини от Сърбия за Бангладеш, се разби край Кавала в събота.

По нареждане на външния министър Никос Дендиас посланикът на Атина в Белград протестира пред сръбските власти, че не са информирали предварително за пълния списък от взривните материали, които е превозвал катастрофиралият самолет.

Атина променя изискването за трансфер на "опасни товари" над територията ѝ, съобщават от външното министерство.

Министерството на отбраната предаде последните думи на украинския пилот преди да експлодира самолетът. Той съобщава за горящ двигател и много технически проблеми.

На мястото на катастрофата работят военни експерти. Няма радиация. Хората се движат свободно без маски.

Два месеца ще се правят проби на мястото на инцидента, за да се установи дали при падане не е имало отделяне на вредни химически елементи, съобщават от екипа по ядрено-биологична защита.

В предаването "12+3" ген. Спас Спасов, председател на фондация "Български ВВС", посочи, че този тип самолети са надеждни и досега не са участвали в подобни инциденти.

"Истината ще бъде ясна, след като комисиите си свършат работата. Вероятно има инцидент при самия двигател. Може да се разсъждава и за терористичен акт. Малко вероятно е, но ще бъде разгледано като хипотеза. Този род самолети бяха забранени да се движат на територията на Европа заради силния шум, вредни газове. Възможно е да е имал индивидуално разрешение". 

Интервюто с ген. Спас Спасов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници във В. Търново

Във Велико Търново стотици деца и възрастни в неравностойно положение изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". В инициативата се включват всички институции и звена, които работят в полза на уязвимите деца и възрастни в община Велико Търново. Първи своите мартенички продава..

публикувано на 17.02.25 в 17:19

В Кюстендил събраха 17 611 лева за лечението на 14-годишния Янис

В Кюстендил са събрани за два дни 17 611 лева при благотворителна кампания за лечението на 14-годишния Янис Гогов, обяви за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Момчето е на спешно лечение в Истанбул срещу рядък и агресивен тумор. След проведените изследвания в турската клиника лекарите са установили, че няма разсейки, но са..

публикувано на 17.02.25 в 17:13

ТСА: Има разминаване между националните политики за средно образование и реалната ситуация по места

Проучване на фондация "Тръста за социална интеграция" за достъпа до средно образование в пет области в страната показва, че има проблеми с транспорта на учениците, с изхранването им, както и че остават платени учебниците за профилирана и професионална подготовка.  Тази година ще бъде направено проучване в още пет области и ще бъдат предложени..

публикувано на 17.02.25 в 17:08
Володимир Зеленски

Зеленски отива в Турция по покана на Ердоган

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети утре Турция по покана на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, съобщи Анадолската агенция. Двамата лидери ще обсъдят турско-украинското стратегическо партньорство, като ще бъде поставен акцент върху "прегледа на отношенията във всички аспекти".  Визитата на Зеленски ще съвпадне с разговорите утре..

публикувано на 17.02.25 в 16:54
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Спешна проверка назад по веригата - от рафта до фермата!

Спешна проверка назад по веригата - от рафта до фермата!   За това призова пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев и уточни, че това би била една от мерките за намаляване на цените на хранителните продукти : "Не става дума за борба с търговските вериги, а за правилата, които не допускат злоупотреба със значителна пазарна сила ...

публикувано на 17.02.25 в 16:53
Eurofighter Typhoon в полет.

Испания планира да удвои разходите си за отбрана до 2029 г.

Испания планира да удвои разходите си за отбрана до 2029 г., за да се съобрази с изискванията на НАТО. Това предвижда пътна карта на правителството в Мадрид.  Испания няма да увеличи рязко парите, които харчи за отбрана поне в следващите четири години. В момента страната е на последно място в НАТО по процент от БВП, отделян за военни разходи в..

публикувано на 17.02.25 в 16:47
Европейски комисар по икономиката Валдис Домбровскис.

Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа

Еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис определи като "реалистична" целта на България да се присъедини към еврозоната на 1 януари догодина, но предупреди, че ѝ остава още много работа. На влизане на заседанието на Еврогрупата (финансовите министри на страните от еврозоната) той заяви: "Тази дата е целта, която България си постави...

публикувано на 17.02.25 в 16:41