Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зелени Балкани изпълняват дейности за опазване на белошипата ветрушка

Експерти в Зелени Балкани
Снимка: Стоян Радев

Една много рядка птица отново заживя на българска територия благодарение на еко защитниците от Зелени Балкани. Това е белошипата ветрушка, пряк роднина на керкенеза или по-разбираемо казано те са от рода на соколите, но са доста по-малки с красиво, цветно оперение, особено мъжките. В момента те се развъждат в село Левка на границата с Гърция. В Спасителния център правят всичко възможно този вид да се завърне в страната ни. В България живеят не повече от 40-50 двойки от белошипата ветрушка, обясни Градимир Градев от Зелени Балкани. Ето защо усилията на природозащитниците са свързани в посока отглеждане на малки от вида.  

"През последните години в Левка гнездят около 20 -25 двойки от този вид. Знаете, че в Стара Загора създадохме още една колония от белошипи ветрушки. Третата известна колония е в района на Бургас, тук настаняваме бебета ветрушки".

Изясняваме, защото тези птици се наричат ветрушки. 

Снимка: Стоян Радев

"Ветрушка идва от това, че по време на ловуване, на търсене на храна застават на едно място".

Любопитен е фактът, защо птиците са избрали голяма производствена база край Бургас за създаване на колония, вместо обичайните си места в природата или урбанизирани територии.  

"Изключително строг контрол има там - не може да влезе всеки, не се стреля, не се гърми, не се правят дейности, които биха обезпокоили птиците".

Експертите откриват колонията случайно, след като в базата е намерена ранена белошипа ветрушка. 

"До последно ние не вярвахме, че това е такава птица, защото ги имаше тук в Левка. През 2014 година отрихме колонията".

В момента в колонията в село Левка има около 40 малки ветрушки, излюпени изкуствено в зоопарка в София. 

Ветрушките, след като достигнат до определена възраст им слагат опознавателни пръстени и на двата крака.

Пръстените и предавателите са необходими, за да се проследи полета на птиците. Един такъв полет е засечен от устието на Марица до Африка. 

Експерти в Зелени Балкани   Снимки: Стоян Радев

"На някои от тях поставяме сателитен предавател".  

Сигурно още много може да се разкаже за тази птица, но това което е най-важно в този разказ е да пазим природата за нашите деца и поколения.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08
Даниела Тошева

"Зелени момичета" - проект за зелени професии сред жените

"Зелени момичета" или „GirlsGoGreen“ е проект, който си поставя за цел да популяризира сред младите жени "зелените професии" и образование.  "Проектът започна в началото на май месец, в партньорство с организации от Гърция и Турция, като финансирането на проекта е по програмата "Еразмус +" на ЕС, разказа в "Понеделник вечер" Даниела Тошева, която е..

публикувано на 27.05.24 в 09:13