Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелени Балкани изпълняват дейности за опазване на белошипата ветрушка

Експерти в Зелени Балкани
Снимка: Стоян Радев

Една много рядка птица отново заживя на българска територия благодарение на еко защитниците от Зелени Балкани. Това е белошипата ветрушка, пряк роднина на керкенеза или по-разбираемо казано те са от рода на соколите, но са доста по-малки с красиво, цветно оперение, особено мъжките. В момента те се развъждат в село Левка на границата с Гърция. В Спасителния център правят всичко възможно този вид да се завърне в страната ни. В България живеят не повече от 40-50 двойки от белошипата ветрушка, обясни Градимир Градев от Зелени Балкани. Ето защо усилията на природозащитниците са свързани в посока отглеждане на малки от вида.  

"През последните години в Левка гнездят около 20 -25 двойки от този вид. Знаете, че в Стара Загора създадохме още една колония от белошипи ветрушки. Третата известна колония е в района на Бургас, тук настаняваме бебета ветрушки".

Изясняваме, защото тези птици се наричат ветрушки. 

Снимка: Стоян Радев

"Ветрушка идва от това, че по време на ловуване, на търсене на храна застават на едно място".

Любопитен е фактът, защо птиците са избрали голяма производствена база край Бургас за създаване на колония, вместо обичайните си места в природата или урбанизирани територии.  

"Изключително строг контрол има там - не може да влезе всеки, не се стреля, не се гърми, не се правят дейности, които биха обезпокоили птиците".

Експертите откриват колонията случайно, след като в базата е намерена ранена белошипа ветрушка. 

"До последно ние не вярвахме, че това е такава птица, защото ги имаше тук в Левка. През 2014 година отрихме колонията".

В момента в колонията в село Левка има около 40 малки ветрушки, излюпени изкуствено в зоопарка в София. 

Ветрушките, след като достигнат до определена възраст им слагат опознавателни пръстени и на двата крака.

Пръстените и предавателите са необходими, за да се проследи полета на птиците. Един такъв полет е засечен от устието на Марица до Африка. 

Експерти в Зелени Балкани   Снимки: Стоян Радев

"На някои от тях поставяме сателитен предавател".  

Сигурно още много може да се разкаже за тази птица, но това което е най-важно в този разказ е да пазим природата за нашите деца и поколения.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бебе конче се роди в Зоопарка на Добрич

На огромна радост и гордост се наслаждават от Центъра за защита на природата и животните в Добрич. Поводът е раждането на бебе конче от породата Пржевалски, която е изключително рядка и грижата за възстановяване на популацията ѝ е в ръцете именно на зоопарковете в Европа. Пролетта, макар и необичайно студена, не е попречила на размножаването и при..

публикувано на 25.05.25 в 07:51

Велосипеден блян – кога велоалеите у нас ще станат истинска алтернатива?

Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..

публикувано на 22.05.25 в 10:51
Виргиниус Синкявичус

Виргиниюс Синкявичюс: Зелената сделка ще устои, макар и ребрандирана

Ще оцелее ли Зелената сделка или вече се движи на празен ход? Има ли риск Европа да остане сама в битката си за зелени политики? Зелената сделка ще устои, макар и ребрандирана , смята Виргиниюс Синкявичюс, бивш еврокомисар по околната среда от Литва и настоящ евродепутат, заместник-председател на групата на Зелените – Европейски свободен..

публикувано на 21.05.25 в 11:01
Венцислав Венев

Венцислав Венев: БТС подготвя дигитална платформа - Национален туристически портал

Българският туристически съюз подготвя дигитална платформа - Национален туристически портал. Това съобщи пред БНР председателят на БТС Венцислав Венев, като подчерта, че най-важното е, че платформата ще работи и офлайн : " Една от основните ни задачи е да няма загубени туристи в България. ... Имаме подготвена 12-годишна стратегия, в рамките на..

публикувано на 20.05.25 в 14:24
брадат лешояд

Брадати лешояди се заселват сред природата десетилетия след изчезването им у нас

На 17 май край Сливен в природата ще бъдат "настанени" три брадати лешояда. Събитието ще бъде със свободен достъп и ще бъде съпроводено с пускане на хвърчила, конна езда, грънчарство, музика и лятно кино. Това са млади птици, които тепърва ще се учат да летят . Те ще бъдат настанени в изкуствено гнездо в природен парк "Сините камъни", ще..

публикувано на 16.05.25 в 10:08

Меглена Антонова: Съдебен процес се използва за сплашване на цялото екологично движение

Американският президент Доналд Тръмп осъществява безпрецедентна атака срещу околната среда в рамките на първите си 100 дни от втория му мандат. Според изследване на Юридическите факултети на Колумбийския университет и "Харвард" администрацията на Тръмп е предприела 145 различни действия, за да отмени или отслаби екологичните правила в..

обновено на 10.05.25 в 21:57
Зоокътът в Павликени

Зоокътът в Павликени - райска градина с места за отдих и люлки за децата

Една от забележителностите на Павликени е в центъра на града, но това не е паметник или красива достолепна сграда с богата история. Това е общинският зоопарк с десетки породи птици и бозайници. Зоокътът е като райска градина с места за отдих и люлки за децата. Безплатен е за посещения, но хората, които идват от близо и далече, не..

публикувано на 10.05.25 в 08:15