Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК: Страните членки да намалят потреблението на газ с 15 на сто до 31 март 2023 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страните членки трябва да намалят потреблението на газ  с 15 на сто между 1 август т.г. и 31 март догодина. Това е заложено в новия регламент на Европейската комисия за ограничаването на консумацията на синьо гориво през зимния период в Общността. 

Мярката е във връзка с опасенията за драстично намаляване на вноса на газ от Русия и последните изявления на президента Владимир Путин в тази насока.

Новият регламент ще позволи на Комисията да декларира, след консултация със страните членки, "тревога на Съюза" за сигурността на доставките, като по този начин налага задължително намаляване на търсенето на газ на всички държави от общността.

Тази мярка може да бъде задействана, когато е налице съществен риск от сериозен недостиг на синьо гориво или изключително високо негово търсене. Държавите трябва да обновят националните си планове за извънредни ситуации до края на септември, така че в тях да е ясно как възнамеряват да отговорят на целта за намалението, като ще са длъжни да докладват на Комисията всеки два месеца.

Желаещите солидарни газови доставки ще са длъжни да покажат предприетите мерки за намаляване на вътрешното потребление. В помощ на държавите  Комисията е приела европейски план за редуциране на търсенето на газ, който определя мерките, принципите и критериите за координирани действия в тази насока.

Където е възможно, трябва да се преминава към енергия от възобновяеми източници, но като временна мярка се допуска и употребата на въглища, нефт и ядрена енергия.

Урсула фон дер Лайен обясни, че намаляването на газа с 15% е равнозначно с намаляването му на 45 млрд. куб/м.

Урсула фон дер Лайен, ЕПА/БГНЕС

Складовете в ЕС са със запълнен капацитет от 64 на сто, освен това доставките на синьо гориво от страни извън Русия са нараснали с 35 млрд. куб/м, а производството на енергия от възобновяеми източници вече замества 4 млрд. куб/м газ. Фон дер Лайен припомни, че 12 страни от ЕС вече имат намалени или напълно спрени доставки на природен газ от Русия и предупреди, че трябва да се приготвим за възможността за пълно спиране на доставките на руско синьо гориво и че това е най-вероятният сценарий. 

"Това, което видяхме, е че Русия преднамерено се опитва да упражнява натиск върху нас, като намалява доставките. Затова има много вероятен сценарий за пълното им прекратяване и това ще порази целия ЕС. Газовата криза в общия пазар - нашата икономическа сила, ще засегне всяка страна в нашата общност", каза тя и добави:

"Научихме си урока от пандемията, най-лош враг в случая е фрагментацията, затова трябва да действаме заедно". 

Франс Тимерманс акцентира върху необходимостта от повишаването на дела на възобновяема енергия в енергийния микс. Той припомни проучване на Международния валутен фонд, според което цената на прехода към нея е по- евтин, отколкото ако продължи употребата на изкопаеми горива. "Ако успеем да приведем в действие всички тези мерки, опитите на Путин да ни манипулира ще претърпят неуспех", каза той и допълни, че Путин атакува отделни страни, за да отслаби ЕС като цяло. 

Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон каза, че целта е ЕС да намали доставките на газ от Русия с 2/3 чрез диверсификация, енергийна ефективност и възобновяема енергия. 

"Трябва да признаем обаче, че въпреки ускоряването на процесите, няма да постигнем нулева зависимост до края на годината", призна тя. 

Симсон уточни, че ако това стане, ще сме изправени пред недостиг от 30 млрд. куб/м газ, ако зимата е със средни за сезона температури, 45 млрд. - ако е студена, и дори още повече, ако тя е особено студена. 

Репортаж на Ангелина Пискова в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52