Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хераклея Синтика под риск заради тежки екологични процедури

Хераклея Синтика
Снимка: Кети Тренчева

Тежки екологични процедури, наложени от РИОСВ, поставят под риск изпълнението на проекта за социализация на античния град Хераклея Синтика. Преустановени са и археологическите дейности по проучването на Некропола. 

От общината алармират, че има опасност от загуба на ценните открития заради замразените дейности.

Последните седем години бяха щедри към екипа от археолози, разкриващи тайните на античното селище "Хераклея Синтика", наречено от ръководителя на проучванията доц. Людмил Вагалински - градът на македонските царе.

Интересът към обекта надхвърли националните, а дори и европейските граници, с иновативната идея  учените да предават  на живо всичко, което откриват и да го качват на платформата "Археология булгарика". И въпреки всички инфраструктурни неудобства по пътя до Хераклея, стотици хиляди туристи дойдоха да видят на място този град, за който преди години разказваше пророчицата Ванга, живяла на няколкостотин метра от  античното селище, чиито обитатели са били погубени от две мощни земетресения през 4 век.

Преди две години община Петрич, която е част от съживяването на това богатство и изваждането му на повърхността, започна да разработва два проекта. Единият предвижда изграждането на път до обекта, който да е продължение на този до комплекс "Ванга", и другият - за социализация на Хераклея, който да представи античния град като музей на открито с подходяща туристическа инфраструктура. Проектът предвижда и изграждане на детски зелен лагер с преместваеми бунгала, римски терми за почивка на посетителите и две зали до самите разкопки, отново с лека конструкция, за  експониране на откритията, както и възможност за виртуално представяне на града, такъв, какъвто е бил в древността.

Осигурено е и финансиране, но всички дейности към момента са замразени. Експертът от Общината Катя Стоянова споделя причините и проблемите:

"Усложнението идва от дългия срок на процедурите". 

Защо на Община Петрич са наложени най-тежките процедури по екологичното законодателство и защо такива липсваха към частния инвеститор, който почти реализира идеята си за СПА комплекс с 12 къщи за гости - със 120 места, ресторант, паркинг и атракциони? Въпросите зададохме на Снежина Якимова, директор на РИОСВ-Благоевград:

"От преди 5-6 години е тези решения по преценка, те са минали всякакъв контрол. Такова е било становището, такова е решението, те са влезли в сила. Тогава беше обжалвано решението и беше потвърдено, т.е. минало е и съдебна, и прокурорска проверка. Не са открити никакви нарушения. ... Археологическият обект е много голям като площ, много е важно точното местоположение заради местообитанията. Да, процедурата е тежка, трудна, не става за един месец. Имат дадени указания".

Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

Снимка: archaeologia-bulgarica.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54