"След изказването на руския президент Путин в Техеран имаме основателни съмнения, дали така ще бъде и утре? Затова не можем да бием отбой. Но все пак, най-лошият сценарий е избегнат".
Думите са на шефа на германския мрежов оператор Клаус Мюлер, след като в четвъртък руският газ отново потече по газопровода "Северен поток". И внесе относително успокоение. Но експертите и политическите наблюдатели предупреждават, че Русия може всеки момент отново да затвори кранчето.
"Доставките са възобновени на нивата от периода преди техническата профилактика, но това означава, че получаваме едва 40 процента от заявените количества газ", казва енергийният експерт Андреас Шрьодер.
Русия не е единственият доставчик на газ за Германия, но от Норвегия, Нидерландия и Белгия идват значително по-малки количества. По всичко личи, че страната няма да успее да напълни газохранилищата си за зимата. Към това се добавя, че цената на газа скочи от началото на войната с 130 процента. При толкова високи разходи за енергия открито се заговори за затварянето на цели предприятия и ръст на безработицата.
По думите на експерта енергийният пазар е реагирал мигновено:
"Газовите централи са особено чувствителни. Индустрията също страда. Има спад в производството на торове. Химическата индустрия като цяло успява поне частично да се адаптира към занижените количества газ. Но домакинствата все още не понижават потреблението, защото преди отоплителния сезон не могат да усетят по-високите цени.
Търсенето на газ от индустриалното производство вече е значително под нивата от миналата година по това време. Спадът е от около една трета в сравнение със същия период на миналата година. В момента обаче е трудно да се каже, кои браншове свиват производството си заради намалелите количества газ.
Производството така е организирано, че газът като енергоносител може да бъде заместен само частично. Точно това наблюдаваме в момента. Енергийните разходи се покачват непрекъснато и създават сериозни проблеми на компаниите. Затова много от тях вече са изключили онези производствени процеси, от които могат да се лишат, поне временно. Но това не е трайно решение и трудното едва предстои".
За да посрещне трудностите през есента и зимата, Европейската комисия препоръча на страните членки да спестят 15 процента от потреблението на газ. Как оценявате този призив?
"В крайна сметка да, защото и най-малкото количество спестен газ има значение. Европейският съюз е общ пазар от скачени съдове. Има, разбира се, отделни региони, които са сравнително независими от руския газ, като Испания и Португалия, или Великобритания. Но в Централна Европа всички зависим един от друг".
Но ще сработи ли солидарността?
"Солидарността е едната страна на монетата. Европейската комисия няма компетенции в енергийната политика. Държавите членки са тези, които определят националната енергийна политика. Те трябва да отворят пътя за солидарни доставки на газ в случай на недостиг чрез двустранни споразумения.
Германия сключи такива споразумения, защото е много уязвима. Заради географското си разположение Германия е и важна транзитна държава за руския газ и затова беше важно да сключи тези споразумения със съседите си".
Най-големият чуждестранен клиент на "Газпром", германския доставчик "Унипер", ще бъде спасен от правителството. Държавата влиза с 30 процента в компанията. Правилно ли е това решение, г-н Шрьодер?
"Според мен решението е правилно, защото "Унипер" е ключов доставчик на газ, не само в Германия. "Унипер" е най-големият вносител на газ в Европа. Компанията купува газ на едро и го продава на крайни потребители. Ако "Унипер" фалира, това ще предизвика ефекта на доминото, поваляйки цели индустрии.
Естествено, държавата не може да допусне фалит. Компанията всъщност е здрава и държавата ще може да излезе на печалба. Случаят е сравним с авиокомпанията "Луфтханза" по време на пандемията. Така че участие на държавата с 30 процента в "Унипер" не е рискова инвестиция.
Важно е да се знае, каква е причината за състоянието на "Унипер". Компанията е между чука и наковалнята. Тя получава газ от Русия. Но в един момент Русия престана да доставя заявените количества. "Унипер" обаче има дългосрочни договори с клиенти, които са крайни потребители и не могат да останат без газ. Затова "Унипер" е принудена да набавя липсващите количества на спот пазарите, но на много по-висока цена. Затова изпадна във финансови затруднения.
Правителството все още не позволява на "Унипер" да прехвърля по-високите цени върху крайните потребители, въпреки че теоретично е в сила форсмажорно обстоятелство. Едва когато правителството позволи прехвърлянето на по-високите цени върху крайните потребители - а това ще се случи много скоро - "Унипер" ще може да стъпи на краката си".
Възрастна жена е с множество травми във великотърновската болница, след като е била блъсната на пешеходна пътека в Горна Оряховица. 75-годишната жена е пресичала на зелена светлина на светофарната уредба за пешеходци. В края на миналата седмица тя е била е ударена на пешеходната пътека от автомобил, управляван от 89-годишен водач от Горна..
Среща на външните министри на Шанхайската организация за сътрудничество (Русия, Китай, Индия, Пакистан, Иран и 5 бивш съветски републики) се провежда днес и утре в китайския град Тянцзин, предаде ТАСС. Срещата е подготовка за среща на върха на ШОС в Тянцзин на 30 август – 1 септември. Участниците ще обсъдят настоящото състояние и..
Работници и служители в държавните горски и ловни стопанства излизат на протест на автомагистрала "Тракия" при километър 119 в посока София. Акцията се организира от Федерацията на синдикалните организации от горското стопанство и дървопреработващата промишленост към КНСБ и ще започне в 10 часа. Константин Чолаков, който е председател на..
В ловешките села Къкрина и Брестово от днес се въвежда режим на водата заради трайното засушаване и намалелия дебит на водоизточниците. В село Къкрина вода ще има от 8.00 ч. до 20.00 ч., но през ден, като селото е разделено на две зони, в които ще има вода в различни дни. В Брестово вода ще има само по три часа – от 16.00 ч. до 19.00 ч...
При акция през нощта спасителен екип в Пирин се е отзовал на сигнал на жена, която се е загубила в непознат терен. Става дума за българска гражданка на около 60 години, предаде БТА, позовавайки се на съобщение на Планинската спасителна служба на БЧК. Спасителите са открили жената. При друга акция – екипи в Стара планина са..
Не мисля, че се променила ситуацията по отношение на стабилността на кабинета. Това обясни пред БНР Добромир Живков, управител на социологическа агенция "Маркет линкс". "Кабинетът ще бъде стабилен, докогато вътре има единомислие. Вариантът, при който може да приемем, че може да бъде застрашен, е при уличен натиск. За момента не може да..
Живеещи в района на столичната улица "Опълченска" излизат на протест срещу подготвения за отваряне ремонтиран участък между булевардите "Сливница" и "Тодор Александров". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите "Сливница" и "Тодор Александров"...
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..