Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Посредственост, облечена във власт

Снимка: Ани Петрова

За да просперира една държава, тя трябва да бъде управлявана от интелигентни хора, от политици, които спазват писаните и неписаните правила, и в същото време са способни да взимат решения, излизащи извън сковаващия шаблон. За наше огромно съжаление почти никой от политическия елит на нашата страна  не отговаря на гореописаните изисквания. Даже ми се струва, че в България от години се прави своеобразна селекция, чиято цел е да вкарва във властта основно хора посредствени, неособено умни, неспособни да мислят творчески. И няма никакво значение дали управляващите в даден период от време партии са десни или леви, либерални или консервативни. Техните главни и второстепенни изпълнители се отличават преди всичко със скромни интелектуални способности, с желание за дребно шмекеруване и със склонност да следват неотклонно указанията на поредния Голям чуждестранен брат.

Управленският капацитет на тези управляващи стига дотам да се опитат да заобиколят закона, когато преценят, че това им изнася. Ето ви съвсем пресен пример в това отношение. Завчера КС обяви за противоконституционно решението за избор на шеф на КЕВР. И защо се стигна до това решение? Ами защото управляващите са решили, че могат да променят правилата за избор, когато си искат, само и само да бъде назначен посоченият от тях човек. Всъщност не е особено изненадващо подобно отношение към Конституцията. Да не забравяме, че премиерът в оставка беше министър на икономиката в абсолютно нарушение на ясните конституционни разпоредби. Е, как искате хора, които нарушават съзнателно основния правен документ на страната, да вземат разумни и законосъобразни управленски решения?

Посредствеността на представителите на управляващия елит води до тежки последици за всеки един от нас. Да вземем един от най-болезнените въпроси, висящ със страшна сила над българската икономика – природния газ или по-точно неговата липса. Най-добре е да оставим настрана бравурните изявления, че сме се били освободили от „руската енергийна зависимост“ и да се съсредоточим върху реалността. Бизнесът вече алармира, че заради липсата на газ много предприятия у нас ще спрат работа, тъй като няма с какво да го заменят. И ако все пак не се стигне до подобен краен вариант има още една, не по-малко реалистична опасност. Дори и да бъде осигурен газ, цената му ще бъде толкова висока, че ще изстреля нагоре всички цени, което пък моментално ще обезцени доходите на всички ни. Според управляващите обаче това не било важно. По-важното било „да накажем Путин, като отказваме да преговаряме с „Газпром“. Опитвам се, само че така и не успявам да разбера как фактът, че българите ще плащаме двойна и тройна цена за отопление през зимата, наказва Путин. Той едва ли ще се почувства нещастен от подобен факт. Пък и, както разбрахме от шефа на ЦРУ тези дни, Владимир Владимирович, противно на множество публикации в най-сериозните западни медии, всъщност е напълно здрав. Така че едва ли здравето му би се разклатило от нашите намерения „да го накажем“.

Всъщност наказаните сме ние. И под „ние“ имам предвид не само България, а и останалите страни-членки на ЕС. Унгарският премиер Виктор Орбан го каза най-добре: "Първоначално мислех, че само сме се простреляли в крака, но сега е ясно, че европейската икономика се е простреляла в белите дробове и се задъхва. Санкциите нанесоха широкобхватни щети на европейската икономика, без да отслабят Русия или да приближат продължилата месеци война до каквото и да било разрешение.  Санкциите не помагат на Украйна, но са лоши за европейската икономика и ако продължава така, те ще убият европейската икономика.“ Това го виждат дори и ръководителите на ЕС, но мерките им за справяне с надвисналата над Европа катастрофа са също толкова неадекватни, както и досегашите. Призовават ни да се къпем по-рядко, да си намаляваме парното, а вече и всички държави да намалят потреблението на природен таз с 15 %. Слава Богу, вече се намериха държави, като Франция, Италия, Испания, Полша и други, които открито възроптаха срещу последна мярка.

Започнах този коментар с наблюдението, че българските управляващи не се отличават с особена интелигентност. Абсолютно същото важи и за управляващите в Брюксел. При тях също не откриваме никаква способност за творческо мислене. Явно и висшият европейски елит се селектира по същия начин, както и българският. От кандидатите да управляват се изисква единствено послушание и съобразяване с клишетата и указанията на Големия брат. Тази антиселекция не предвещава нищо хубаво. Нито за България, нито за Европейския съюз. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04