Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

26-то издание на Международния фолклорен фестивал ще се проведе в Пловдив

Ще можете да видите български и чуждестранни изпълнители

Международният фолклорен фестивал в Пловдив
Снимка: Община Пловдив

На 25 юли пловдивските улици ще се изпълнят с феерията от цветове, ритми и красота, съпътстващи обичайно откриването на Международният фолклорен фестивал. В 26-тото му издание, след двегодишна пауза заради пандемията от Covid-19, в града под тепетата ще си дадат среща представителни фолклорни състави от Аржентина, Бразилия, Румъния, Грузия, Турция. От българска страна - домакини са Фолклорен Ансамбъл „Тракия“ – с главен художествен ръководител  проф. Даниела Дженева и Фолклорен танцов ансамбъл "Дилянка" с художествен ръководител Мария Кьосева.
"Да подберем, поканим и организираме пристигането на фолклорните състави от различни точки на света беше истинско предизвикателство", каза за БНР Кирил Велчев.

"Това е 26-то издание. Реално това е един доста устойчив фестивал в Пловдив. Хората наистина го чакат. Подготовката започна миналата година...Доста беше трудно през последните две години. Заради обективните причини нямаше фестивал".

Аржентинският състав се свързва с провинция Санта Круз. В репертоара му има десет фолклорни произведения, които са събрани с работата и приноса на най-значимите хореографи в Аржентина като Ариел Соса, Флоренсия Пасони, Фернандо Родригес.  

С 25 годишна история е бразилската група, основана в град Куяба, щата Мато Гросо, като пловдивчани ще станат свидетели на традиционни танци с многобройните и характерни нюанси, ритми и жестове.  

Детският грузински национален танцов ансамбъл „Йолощебами” ще впечатли публиката с оригинални танци, но и с нови творчески композиции. 

"Грузинските групи винаги са разкошни със скокове, битки. В сряда ще направим един малко по-голям концерт и ще честваме 30 години фолклорен ансамбъл "Дилянка" на Мария Косева.

Международният фолклорен фестивал в Пловдив  Снимка: Община Пловдив

На сцената на Античния театър ще излязат най-малките участници в ансамбъла, които са на 4-5 години, до ветераните.

"Ансамбъл "Тракия" са домакини. Те ще участват на откриването, на закриването, на гала вечерта, която ще бъде в петък".

Говорейки за чуждестранните участници, Кирил Велчев разказва и за фолклорната група  „Дор Трансилван“, една от най-известните румънски фолклорни групи, представяща песни, танци и традиционни обичаи от всички региони на страната.  

Артистите от фолклорна танцова група „Кузейин Усаклари“ от Анкара пък стриктно поддържат имиджа на автентичната турска култура в нейния оригинален вид.

Международният фолклорен фестивал в Пловдив  Снимка: Община Пловдив

Всяка вечер от понеделник до петък от 17.30 часа ще потеглят дефилетата на съставите. Те ще тръгнат от „Дом Левски” и по главната улица участниците във фестивала ще стигат до сцената на площад „Стефан Стамболов”, където с начален час 18.00 ще изнасят кратки концерти.  

"Дефилето на един фолклорен фестивал е сърцето. Това дава един друг дух на събитието. Хората ги очакват, могат да ги докоснат, могат да се снимат с тях, могат да ги видят съвсем отблизо, а също и техните костюми и танци".

Програмата ще продължава с официалните вечерни представяния на групите на сцената на Античния театър от 20:00 ч. Те ще представят част от програмата си и извън Пловдив. 

Интервюто можете да чуете и в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30