Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училище „Саво Савов“ в гр. Пирдоп прилага иновативни методи на обучение

Училището е успяло да привлече млади учители

Снимка: Ирина Тодорова

Чрез занимания по творческо писане и кратка драматизация на „Малкия принц“ от Антоан Екзюпери средно училище „Саво Савов“ в гр. Пирдоп  успява да приложи иновативни методи на обучение. Тази година „Малкият принц“ празнува юбилей, тъй като авторът написва творбата  през 1942 година, докато е в Ню Йорк. Навършват се 60-години от публикуването на книгата на български език в превод на Константин Константинов. Чрез реализация на кратки пиеси,  се стимулира мотивацията и креативността на подрастващите. Освен творчески подход и работа по проекти на Просветното министерство,  учениците имат високи резултати на олимпиади по точни науки.

Към този момент е активна програмата  „Изкуства и спорт“ на Министерството на образованието и науката, която стимулира извънкласните дейности и колективните спортове. Предвидени са средства за допълнителни занимания за учителите, както и за външни преподаватели и творци, които ще работят с подрастващите. 

Училище „Саво Савов“ е успяло да привлече млади учители, които са малцинство в българската система. Интересно е, че  по-голямата част от преподавателите са възпитаници на гимназията.

"Трайно от години в училището се работи по международни проекти, включително и в момента има действащ проект с насоченост към опазване на околната среда или така наречените зелени проекти, по които нашето училище е главен координатор и си партнира с училища от Испания, Полша, Литва", каза за  БНР Цвятко Четьов.

Ивелина Ангелова е един от младите преподаватели по информационни технологии в училище  „Саво Савов“. Тя е завършила същото училище. В гимназиална възраст активно участва в олимпиади по същия предмет и печели награди.

"Това ме радва, че съм помогнала на някой да научи нещо ново".

За "Хоризонт" тя посочи какви методи използва в своята работа.

"Опитвам да разчупвам своите уроци, да не е само суха теория, да не са само видеоклипове, да не са само презентации няколко седмици, хубаво е да има смесване на различни начини на преподаване, за да могат часовете да се разчупват".

Учениците пишат своите роли, намират и изработват костюмите, грижат се за музикалното оформление заедно със своя преподавател Росица Чернева, която през май 2022 г. получи приз „Учител на годината“ за високи резултати в своята работа  от кмета на община Пирдоп г-н Ангел Геров.

Роси Панова от 6-ти клас изигра лисицата в драматизацията на „Малкия принц“ и заяви:   
"Най-важното в човешкия живот са приятелството, любовта, отношението между хората, оставени да прашасват там някъде, където хората не ходят".

Репортажа на Ирина Тодорова можете да чуете и в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30