Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 5-годишния Алекс е необходимо да се съберат пари за скъпо лечение

Близките му отправят призив за дарение

Снимка: личен архив

Алекс е слънчево момче с аутизъм. Майка му и баба му го отглеждат заедно, а безкрайната им битка да помогнат на 5-годишното дете ги отвежда към терапията със стволови клетки. Най-подходяща за неговото състояние и възможностите на семейството се оказва клиника в Киев, но точно по време на първата процедура руските ракети бомбардират украинската столица.
Алекс и любимите му мама и баба успяват да напуснат Украйна, но това поставя семейството пред нов проблем–къде да продължат терапията, която така или иначе финансират с благотворителна кампания.
Началото е точно половин година след големия локдаун във Великобритания, където живее Людмила Пеева-бабата на Алекс, заедно с дъщеря си и малкия си слънчев внук.
"Във времето приехме проблема му и започнахме да търсим лечение. Неговите потребности не са малко. Той беше в доста лоша ситуация, не можехме да стигнем до консултации, до лекари и започнахме да търсим онлайн някаква помощ и така малко по малко започнахме лечението му, стигнахме до столовите клетки", каза за БНР Людмила Пеева.
Най-добрият вариант за лечението на Алекс се оказва в Украйна, в клиника в Киев. Бомбардировките започват в най-важния втори ден от работата с детето, която изисква три дни изследвания, самата процедура и допълнителна терапия. Всичко е проведено, както трябва. За щастие, процедурите не са твърде инвазивни, а самият Алекс ги понася геройски. След това не се
изисква болничен престой, а семейството напуска обстрелваната от руски ракети столица с помощта на българското посолство в Киев. Какъв е резултатът само от една „вливка“, както Людмила нарича процедурата:
"Той доста разви своята вокалност и започна да произнася думи. Той беше абсолютно мълчалив, нямаше никакви думички, нямаше звук, не разбираше нищо. В училището, което посещава се провеждат доста терапии, които му помагат да се развива",  коментира Людмила.

Има риск да не се намери подходяща клиника или пък да не се съберат пари за следваща процедура, която очевидно в момента не може да е в Киев.

"Проучваме Словакия и Мексико. За Словакия имаме леки колебания, тъй като две дечица българчета бяха на лечение там и прие едното има негативни реакции, вливките са през гръбначния стълб и съответно трябва да бъдат направени много професионално. Там имаше проблем при едно от децата. Затова мислим за Мексико - там има три клиники, които работят с деца аутисти и ние търсим такава клиника".   

Необходими са около 10 000 евро или паунда, като сумата варира спрямо местоположението на клиниката и придружаващите разходи. Никой не знае колко процедури ще са необходими, а Алекс се нуждае и от още много процедури. Училището, което посещава, е адаптирано за деца с неговите потребности и там той се занимава с плуване. Майка му и баба му

осигуряват уроци по конна езда, като те са със специален инструктор, който има опит с деца със специални потребности. Двете жени са много обнадеждени от резултатите, но признават, че има много път да се извърви:

„Аз виждам как той всеки ден развива способностите си. Той се приближава до нормалните деца".

За да помогнем на Алекс, можем да дарим пари по сметката с титуляр
Людмила Пеева
и чрез няколко онлайн платформи.
Чрез банков трансфер:
IBAN: BG98RZBB91551094847881
BIC: RZBBBGSF

Банка: Райфайзен банк
Титуляр: Людмила Пеева
Основание: Дарение за лечението на Алекс
REVOLUT-https://revolut.me/desisl5bn1
PAYPAL-paypal.me/givehopetoalexander
Чрез платформата GoFundme:https://gofund.me/5482ba9d

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16