Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клубът за култура „Оранта“ ще помага на украинските жени, които живеят в България

Предвижда се осигуряване на подкрепа от психолози, юристи, медицински специалист

Димитър Христов, Анна Багряна, Кремена Кунева, Елисавета Шапкарева
Снимка: Женски клуб „Оранта"

Новооткритият клуб за култура „Оранта“ към Интеграционния център „За Доброто“ ще помага на украинските жени, които търсят убежище в София чрез организиране на арт-работилници, посещения на музеи и изложби. Предвижда се осигуряване на подкрепа от психолози, юристи, медицински специалисти, срещи с хора на изкуството, работодатели, представители на изпълнителната и местната власт с цел намиране на работа. В първата вечер бе представена поезията на Елисавета Багряна от преводачката Анна Багряна и внучката на Елисавета Багряна - Елисавета Шапкарева. Предвижда се през есента да се организират посещения на оперни и театрални постановки.

"Този клуб ще дава възможност за включване на жените в общност с цел приобщаване, опознаване, психологическа среща", каза за БНР Росица Генчовска, координатор от Интеграционния център „За Доброто“.
Тя заяви, че 120 лекари, бежанци от Украйна са завършили медицински курс в България.

"На доста лекари намерихме работа. Те могат да се реализират, завършвайки този елементарен курс, защото тук има доста добри специалисти в тази област, говорим за лекарите", допълни Генчовка.

Преводачът Димитър Христов каза, че България и Украйна в културно отношение са много близки.

"Културите на България и Украйна, на Киевска Рус, на Киевската държава, на киевския народ са много свързани през вековете. Много години като че ли тази връзка е била прекъсвана, потискана заради различни геополитически обстоятелства. Украйна  е извор на огромна култура - част от европейската и световната култура. Неслучайно според едни изследвания се смята, че украинският език е един от най-музикалните езици, най-поетичните езици и на украински има великолепни произведения - от фолклора, през средновековието до днес, изключителни творби".
Анна Багряна превежда на украински език стихотворенията на Елисавета Багряна.

"Превеждах Елисавета Багряна още преди 12 години, когато още не знаех добре български и исках да го науча. Тогава си казах, че ще го науча, за да мога да преведа Елисавета Багряна на украински. Това ми беше мечтата". 

Кремена Кунева от Интеграционния център „За Доброто“ изрази своята благодарност към украинските жени:

"Ние сме Фондация, състояща се от 8 жени. Понякога ние също губим сили, блъскаме се в стени и ни е много трудно, но в последните месеци благодарение на всички вас украинските жени намираме много сили, за да продължим да правим това, което правим".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42