Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От разликата между нужни и сигурни количества зависи дали ще преговаряме с "Газпром"

2
Росен Иванов Христов
Снимка: Министерски съвет

Дали България ще поднови преговорите с "Газпром" ще зависи от разчети, които се изготвят в момента.

Това заяви министърът на енергетиката Росен Христов след срещата при президента с инвеститора и строителите, които поеха ангажимент да довършат обекта по график: 

"Дали ще купуваме газ от "Газпром" зависи дали всички нужди на страната ще бъдат покрити от други доставчици. Изчаквахме да видим какво се случва с интерконектора, да сме сигурни че той ще бъде въведен в експлоатация от 1 октомври. Ще си направим разчетите, за да видим какви количества са необходими и какви количества можем да доставим. От разликата между необходимостта и сигурните количества зависи дали преговаряме с "Газпром" или не". 

Министърът подчерта, че скъп газ "можем да осигурим неограничени количества" но хората и бизнесът трябва да решат дали са готови да го купят:

"Колкото по-ниска цена на искаме да постигнем, толкова по-отворени трябва сме на по-гъвкави условия и, съответно, на различни доставчици", каза служебният министър.

Недостигащото количество природен газ за септември е осигурено с търг чрез енергийната борса, обяви министърът на енергетиката. Според него това е станало на "доста добра". Министърът добави, че се водят преговори с няколко компании, включително с американския доставчик на втечнен газ, за количествата синьо гориво, необходими за октомври, ноември и декември: 

"Чакаме, първо, да стабилизираме количествата и цената на максимално ниско ниво. Слотове двете също преговаряме с двете държави - Гърция и Турция - паралелно. Вярвам, че това ще бъде решено. Въпросът там също е цената. Тоест нямаме проблем в количества, имаме проблем с цената".

В същото време Българската стопанска камара излезе с открито писмо, в което определя като "скандален" проведения от "Булгаргаз" търг за септември. Според работодателската организация търгът е проведен с начална цена от 380 лева за мегаватчас синьо гориво и така дори количествата по-евтин азерски газ няма да може компенисрат разликата спрямо август. За настоящия месец днес беше обдобрена цена от почти 300 лева за мегаватчас, което е 60-процентно поскъпване спрямо юли. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Душана Здравкова: Може би е време за нов Обществен договор

Може би е време за нов Обществен договор. Това заяви пред БНР Душана Здравкова, бивш съдия и бивш председател на Окръжен съд-Варна.  Тя смята, че свикването на Велико народно събрание не е "толкова невъзможно". Здравкова е на мнение, че една от основните промени в частта за съдебната власт трябва да бъде свързана с прокуратурата. Велислав..

публикувано на 08.10.25 в 18:55

Създават единен регистър на лицата, лишени от управленски права

Депутатите приеха окончателно на второ четене промените в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, внесени от Министерския съвет. С измененията се въвеждат изискванията на европейската директива за по-широко приложение на цифрови решения в дружественото право.  Със законопроекта се създава единен регистър..

публикувано на 08.10.25 в 18:46
Френският президент Еманюел Макрон

Франция: Льокорню се среща с Макрон в търсене на изход от политическата криза

Френският премиер в оставка Себастиан Льокорню заяви, че вероятността парламентът да бъде разпуснат вече изглежда по-далечна. Льокорню демонстрира оптимизъм след разговори с политическите партии във Франция по казуса за приемането на бюджета. Френският премиер Льокорню подаде изненадващо оставка Макрон даде на Льокорню срок до сряда, за да..

публикувано на 08.10.25 в 18:35
Асен Йорданов

Асен Йорданов: Защитена гора стана строителна площадка с благословията на РИОСВ-Бургас

За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи  разследващият журналист Асен Йорданов, издател на сайта "Биволъ". "Това е един много циничен пример за това как в България законодателството нищо не струва, когато става въпрос за определени..

публикувано на 08.10.25 в 18:33
Министърът на отбраната Атанас Запрянов в Народното събрание - 8 октомври 2025

Парламентът прие на първо четене промените в Закона за отбраната

Със 125 гласа "за", 40 "против" и 8 "въздържаи се" парламентът прие на първо четене промените в Закона за отбраната и въоръжените сили, внесени от МС.  В законопроекта се урежда дейността на Върховното главно командване и използването на система за защита от дронове. Предвижда се Министерството на отбраната да разработи оперативни процедури за неговото..

публикувано на 08.10.25 в 18:24

Окръжната прокуратура във В. Търново поема разследването за побоя над директора на ОДМВР-Русе

Окръжната прокуратура във Велико Търново поема разследването по делото за нанесения побой над директора на ОД на МВР – Русе старши комисар Николай Кожухаров, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата в старата столица. Разследването, започнало на 4 септември, е по досъдебно производство за хулиганство и причиняване на тежка телесна повреда, извършени в..

публикувано на 08.10.25 в 18:15
Снимката е илюстративна

Продължават руските удари срещу енергийната система на Украйна

Тласъкът към мирна договореност за Украйна, зададен на срещата на президентите на Русия и САЩ през август, до голяма степен се изчерпа, констатира днес висш руски дипломат. Заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков отправи предупреждение - поредното за последните дни - към Вашингтон да не въоръжава Киев с крилати ракети "Томахок"...

публикувано на 08.10.25 в 18:08