Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свирепата жега, която опустошава Европа

Снимка: архив


Световната метеорологична организация обяви юли за един от трите най-горещи месеци в историята на Земята. Свирепата жега буквално изпепели Западна Европа и счупи цял куп температурни рекорди. 

Пожар в Бургос, Северозападна Испания, 24 юли 2022 г.

Гърция, Испания, Португалия, Франция и дори Германия и Чехия се борят с опустошителни горски пожари, невиждани по мащаби и честота.  Във Франция пожарникарите в района на най-засегната област Бордо бяха принудени да противодействат на огъня с огън.   

"Опожарихме един избран от нас район по контролиран начин. Нямаше как да го избегнем. Но като опожарим една област преди до нея да достигне пожара, спираме разпространението му и не може да достигне обширните гори в близост."

В Испания няколко души загинаха в северозападната част на страната, а влаковете в района бяха спрени, след като пътник публикува в социалните мрежи шокиращ клип, на който се вижда как влакът е буквално обграден от пламъци. 

Около 600 души са били евакуирани от района на пожара, 20 юли 2022 г.

Властите в Нидерландия, пуснаха снегорини, които да посипят асфалтовите пътища със сол, след като температурите се покачиха до близо 40 градуса. Солта извлича влагата от въздуха и понижава температурата на повърхността. 

Рекордните 40.3 градуса по Целзий бяха регистрирани в Англия. Заради екстремните жеги покритието на пистата на летище "Хийтроу" се разтопи и се наложи отмяна на полети, бяха спрени редица влакове заради омекване метала на релсите, градовете се опразниха, а зоопарковете търсят всякакви начини да охлаждат животните като обливане с вода и раздаване на ледени лакомства. Туристите също се оплакват:

"От Аляска сме. Страшно е топло, не очаквахме такава жега от Лондон, но ще изтърпим, защото сме дошли само за два дни."

Туристи пълнят бутилки с вода в Мадрид, 13 юни 2022 г.

Великобритания е така неподготвена за подобни температури, че синдикалисти призоваха за възможно най-бързо приемане на законодателство, регулиращо кога е твърде горещо да се работи, защото повечето сгради на Острова не са оборудвани с климатици. 

Оказва се, че и държавите, свикнали на високи температури не са много по-подготвени. В трудовото законодателство на Франция, където през 2003-а над 15 хиляди души умират от горещините, няма посочена максимална температура за работното място, но работодателите са задължени да осигуряват безопасни условия на труд. Сходно е положението и в Италия. Само Испания постановява температури до 27 градуса за офис и до 25 за позиции с лек физически труд. 



Горещата вълна в Европа предизвика и сериозно засушаване в целия континент
 
Френското правителство създаде кризисен щаб, след като над 100 общини останаха без запаси от питейна вода. Продължителните високи температури предизвикаха преждевременно опадане листата на дървета и храсти и на много места във Франция пейзажът вече е есенен. Екоактивисти запушиха с бетон дупките на голф-игрище край Тулуза в знак на протест, че за игрищата беше направено изключение от забраната за поливане и режима на водата. "Икономическата лудост надвива екологичния разум," заявиха еколозите, докато собственикът на голф-игрището подчерта, че без поливане тревата изсъхва само за няколко дни, а без нея то е като ледена пързалка без лед. 



Реколтата на ориз арборио, който се използва за ризото, в Италия е застрашена, след като много оризови полета пресъхнаха. А туристите на езерото Гарда, най-голямото в страната, бяха посрещнати от съвсем различен пейзаж - водата е спаднала до рекордно ниски нива и е топла като на Карибите. 

Нидерландският министър на инфраструктурата обяви официално режим на водата и призова хората да се къпят по-бързо, да не си мият колите и да не поливат градината. Живеещите на лодки в Амстердам заявиха, че нивото на водата в каналите е толкова ниско, че лодките са под ъгъл. 

Водите на река Рейн в Германия също спаднаха критично ниско, много плавателни съдове бяха спрени, а някои са принудени да извършват по няколко курса с олекотен товар. В Румъния нивото на река Дунав е едно от най-ниските в историята и се образуваха пясъчни острови в района на Калафат.

 

За стотици милиони европейци непоносимите жеги доказват сериозните промени в климата и спешността на кризата, застрашаваща планетата. 

"И аз бях от хората, които не вярваха и смятаха, че политиците го използват за пропаганда. Но сега виждам, че проблемът е сериозен и трябва да направим нещо, за да съхраним планетата за бъдещите поколения."

Професор Мириам Бечтолд - психохолог в Университета по бизнес и право във Висбаден, Германия, обяснява защо все още има хора, които отказват да повярват, че глобалното затопляне е реалност.
"Процентът на хората, които наистина отричат, че климатът се променя, е наистина малък. По-голямата част приемат научните доказателства за изменението в климата.  Хората, които наистина не вярват са малцинство и вероятно те имат интерес да не вярват в това, защото се чувстват застрашени, защото чувстват, че трябва да се откажат от начина си на живот, че ще трябва да го променят и затова им е по-лесно да отричат."

Париж, 19 юли 2022 г.

Точно като стъклото на парника, въглеродният диоксид, метанът, азотният оксид и други газове, отделяни при човешката дейност, улавят и задържат топлината на слънцето и така по-малко топлина успява да се върне в космоса. Според климатолозите горещите вълни са пряко следствие от загряването на планетата. 

"Глобалното затопляне си личи. Тук обикновено влажността е седемдесет процента, а сега счупихми всички температурни рекорди. Наистина трябва да се замислим сериозно."



С увеличаване средната температура на Земята до 1.5 градуса над прединдустриалните нива, екстремните явления ще зачестят. Ако преди горещите вълни е имало веднъж на петдесет сезона, сега те ще са пет пъти по-чести, предупреждава доктор Фредерике Ото от британския институт за околната среда. 

"Трябва да започнем да мислим как да се адаптираме, защото тези явления ще стават все по-чести, както виждаме през последните месеци, а дори и години. Има всички признаци, че екстремното време ще става все по-обичайно."

За съжаление и прогнозата на директора на  Световната метеорологична организация  Петери Таалас  е песимистична. 

"Това е новото нормално и негативните тенденции ще продължат и през следващите десетилетия, независимо от усилията ни да овладеем глобалното затопляне."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никозия отбеляза рекорд за най-студена южноевропейска столица

Интензивната вълна "Корал", обхванала Кипър, вече постави рекорди. Никозия стана най-студената столица в Южна Европа, доближавайки северноевропейски столици. С необичайна за страната честота Метеорологичната служба обяви за втора поредна нощ оранжев код за изключително ниски температури. До минус 10 градуса се очаква да падне живакът тази..

публикувано на 24.02.25 в 04:36

Кипър въвежда данък за депониране на отпадъците

Кипър ще въведе "данък депониране" за битови отпадъци с цел тяхното намаляване. При определяне на неговия размер и срокове за прилагане ще бъдат взети предвид резултатите от проведеното обществено обсъждане, което приключва днес, съобщиха от екоминистерството.   Новата такса ще се плаща от местните власти за количествата битови отпадъци от..

публикувано на 24.02.25 в 03:40
Фридрих Мерц

ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция.  Според прогнозните резултати..

публикувано на 24.02.25 в 00:38
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп: Подобно на САЩ, народът на Германия се умори от липсата на здрав разум

След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати".  "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..

публикувано на 23.02.25 в 22:13
Снимката е илюстративна.

Георги Търлев от ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор

Георги Търлев от коалиция ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор, показва паралелното преброяване. Той печели със 100 гласа пред опонента си Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз.  Изборният ден приключи без сигнали за нарушения, при избирателна активност от над 72 процента.  До извънредния вот се стигна след внезапната кончина на..

публикувано на 23.02.25 в 22:00
Външен изглед на болница

Състоянието на папа Франциск продължава да е критично

Пресслужбата на Ватикана обнови информацията за здравословното състояние на папа Франциск, което остава критично. Той е в болницата "Джемели" в Рим от 14 февруари, където му поставиха диагноза двустранна пневмония.  Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища Състоянието на папа Франциск остава критично..

публикувано на 23.02.25 в 21:53
В спортната зала на Сандански пристигат първите секционни комисии с попълнените протоколи и изборните книжа.

Над 10 са жалбите и сигналите за нередности на вота за общински съветници в Сандански

Приключи изборният ден в Сандански, където хората гласуваха отново за общински съветници, след като изборите от редовния вот бяха касирани.  В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е малко повече от 58 процента.  Над 10 са жалбите и..

публикувано на 23.02.25 в 21:22