Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици получиха нови знания за проблемите за опазване на природата

Еко училище на Младежкия воден парламент се проведе в парк “Кайлъка“ край Плевен

Еко училище на Младежкия воден парламент
Снимка: личен архив

Десетото национално еко училище на Младежкия воден парламент се проведе в парк “Кайлъка“ край Плевен. В продължение на седмица млади еколози от цялата страна бяха истински научни изследователи по време на Десетото национално еко училище на Младежкия воден парламент. Това е организация, която обединява екоклубове от различни градове.

Незабравими летни дни с любими занимания и мисъл за опазване на природата, забавления, но и сериозни проучвания и наблюдения - това преживяха ученици, посветили се на екологията.
От 8 до 12 август се проведе 10-то юбилейно национално екоучилище на българския младежки воден парламент. Организирано е с финансовата подкрепа на Министерството на околната среда и водите.

"Басейновата дирекция "Дунавски район" е домакин заедно с община Долна Митрополия и общинския център за извънучилищни занимания и дейности по интереси - Екоклуб "Дунав". Идеята на екоучилището е да събере младите от екоклубове в цялата страна и да работим по проблемите за опазване на природата, на чистота на водите, да запалим младите хора и защото ресурсите на природата все повече ще намаляват", каза Иво Джокин, който ръководи уникален Общински център за извънучилищни дейности в крайдунавското село Байкал.

Силвия Трифонова, президент на Младежкия воден парламент, заяви за "Хоризонт":

"Когато разбрах за тази организация станах част от нея. Впоследствие така се получи, че станах президент.  За мен това е голямо вдъхновение, един голям опит. Всяка година, когато се срещаме с тези младежи аз виждам, че в началото са много плахи страхуват се, притесняват се, но през третия, четвъртия ден те стават различни хора започват да се ангажират с екологични въпроси, с това какво се случва с нашия парламент, правим воден мониторинг на всяка една река, в която се намираме".

Еко училище на Младежкия воден парламент  Снимка: личен архив
Пламен Грудев, координатор за Източно- Беломорския район на тази прекрасна организация от град Пловдив от клуб млад "Еколог" в Средно училище "Свети Патриарх Евтимии".

"Издаваме сборник и вестник, който трябва да е готов до нашата парламентарна сесия през месец октомври".

Той зави, че в парк "Кайлъка" учениците са описали различни растителни видове.

"Открихме диво гущерче. Започнахме да го снимаме. Всички го снимаха, беше едно зелено гущерче, прекрасно".

Алекс Димитров от град Пловдив от клуб млад еколог от училище "Свети Патриарх Евтимий".

"Много ме впечатли екоучилището, че сме сред природата, откриваме нови видове, за които досега не сме знаели, разбираме за техните латински имена от кой род са. В групата за воден мониторинг изследват кислорода и факторите на водата на различните реки - река Осъм, Искър, Дунав, Панега и там замърсяването беше между 8 и 9 над допустимите норми".

Никол Димитрова участва в клуб "Пътуване в страната на елементите". Тя е от град Бяла Слатина и учи в Професионалната агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров".

"Научих нови неща. Всичко това ще остави вечен спомен в мен".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16