Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мързелът - движеща сила на прогреса

Чувството на мързел много често е знак, че имаме нужда от почивка. Тук обаче е много важно да се подчертае, че почивката и мързелът не са едно и също. Причината двете неща да се бъркат, е че на пръв поглед изглеждат сходни. Релаксирането вместо вършенето на работа, даването на приоритет на личните задължения вместо на професионалните и по-късното ставане сутрин са все неща, които могат да бъдат определени като признаци на мързел. Разбирането, че това са неща, които правят мързеливите хора, се дължи на културата на работа, при която демонстрацията на заетост се цени повече от действителната истинската заетост и продуктивност.
Прокрастинация е понятие в психологията, което означава склонността към постоянно отлагане до последния възможен момент на неприятните, но важни мисли и задачи. Времето се хаби за ненужни дреболии. Причините могат да бъдат много: живот изпълнен с безкрайни задължения, лоша организация, липса на ясна цел или на яснота как да бъде свършена дадена задача, неудовлетвореност, страх от критика, ниска продуктивност, ниско самочувствие или неспособност за отстояване на мнение, нежелание за поемане на отговорност. За прокрастинация човечеството губи два пъти повече време, отколкото за работа и ситуацията се влошава всяка година. Например - популярността на социалните мрежи е пряко следствие от нея.
Най-вероятно прокрастинацията е възникнала още преди 40 000 години. За нея говорят много древногръцки автори, най-известният персонаж е от руската класика – Обломов. 
За първи път като научно понятие е формулирана през 1992 г. Световната здравна организация смята, че за 52% от хората тя представлява сериозен всекидневен проблем. В някои райони на Земята тя е особено разпространена – Африка, Хаити, Хондурас, Русия. 
Има три основни критерия, по които може да се определи поведението на човек като прокрастинация: контрапродуктивност, безполезност, отсрочване. В една или друга степен това състояние е познато на повечето хора и до определено ниво е нормално. 

Какво друго може да ни каже чувството на мързел, може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25

02.02.25 Законите на Мърфи

Започна събирането на материали за новия том на сборника "Законите на Мърфи в ефир".  До 10 февруари можета да се свържете с Виолина Бербенкова на телефон: 0879 99 6 333

публикувано на 02.02.25 в 08:15