От ученик той участва в певчески групи с бабите от селото на родителите си – Главан, и изработва кърпи за глава с мъниста, които добруджанци от района наричат сачак. От ранна възраст е пленен от магията на фолклора и е възпитан да пази традициите.
Колекционерската страст на Александър Ястров се разпалва преди повече от десет години.
"Всичките ми дрехи, носиите са от силистренските села. Имам няколко костюма - помашки, от селата Рибново и Брезница."
"Носията на Главан е близка до алфатарската, с по-тъмни дрехи, не са ярки цветовете, фустите са червени, на райета, на квадрати. Кърпите са черни, кафяви или тъмнозелени, кърпи за глава."
Добруджанската носия е два вида, разкрива Александър. Носията на местните добруджанци се състои от фуста и елек, а тази на преселниците от Румъния е цяла, наричат я чукман.
"Като един сукман."
Сачаци Александър има над 75 броя, като повече от половината е изработил самият той. Казва, че са бели и черни, черните са за траур, белите – за нива, за празник, за ежедневието.
"Интересът ми започна като дете, от баба ми. Аз съм родом от село Главан, там съм раснал. Баба ми, селска жена, с такива дрехи ходеше в ежедневието си – с фусти, с бели сачаци. Винаги ми е било интересно. Събираха се бабите на седянка – да плетат, да предат, през вечер. Аз исках да ходя с нея. Всичките бяха облечени по този начин."
Когато баба му не била наблизо, Александър отварял сандъците ѝ с дрехи.
"Направо съкровища! Кройката на дрехите, ежедневните, които са носели, е същата като на носиите, с осъвременен плат. А тези, с които ходеха да пеят, да играят – вълнени, тъкани."
От баба му е и любовта към народната музика. От ученическа възраст се включва в певческите групи в селото.
"И много песни знам, изключително много. Чуя ли нещо от по-възрастни хора, гледам да го запаметявам и пиша, за да се запомни. Иначе неписаното се забравя. Ако няма хора като мене, ще загине фолклорът, може би."
В семейството му традициите се пазят и спазват.
От 3 години Александър Ястров живее в силистренското село Професор Иширково, третото по големина в общината след Айдемир и Калипетрово.
"Много ми е хубаво на село. Гледам след работа по най-бързия начин да се прибера. Градина, животни – чувствам се по-добре. Направо на свобода!"
По пътя си Александър среща различни хора, но успява да зарази с любовта си към българското всеки един от тях.
Признава, че колекционерството е скъпо удоволствие, но е категоричен, че всичко, което има ще остави един ден на децата си или на някой музей, за да може и други да се докоснат до духа и традициите на фолклора ни.
Повече за мисията на Александър чуйте в звуковия файл."Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..