"Инициативният комитет е от 28 души местни хора и родолюбци. Нещата са в окаяно състояние, защото от 1998 година музеят е затворен и ограбен. Колекцията липсва, откраднат е пистолета, пушката, много ценно евангелие. Много странно - предадено е в Ловеч и го няма. Евангелието е от 14 век, писано е в манастира в Етрополе. Ако до една година не се направи ремонт на къщата, най-вероятно ще падне", каза за БНР Тодоров.
Той обясни, че доста от жителите от селото и региона са готови да помогнат за възстановяването на къщата:
"Хората са съгласни с всякакви средства да помагат и ние ще направим дарение от Инициативния комитет "Васил Левски" да закупим пистолет, пушка и кама. Тези три неща струват около 3 хиляди лева. Аз съм намерил в София колекционери, които могат да ги продадат. Ще ги закупим с наши средства и ще ги дарим".
За ремонта на къщата ще са необходими доста средства.
"Сумата не е малка. Идваха специалисти, които се занимават с тези дейности. Къщата-музей може да се възстанови с проект за над 300 хиляди лева".
Нели Митева, директор на Дирекцията, която отговаря за държавните имоти в областната администрация посочи какво е необходимо:
"Трябва да бъде уточнено предназначението на всяко от помещенията, как виждаме използването на пространството около къщата, самите помещения, къде ще бъдат разположени музейните експонати. Идеята е по-нататък да бъде музей и смятаме, че ако работим заедно и с общината, и с местните хора, с Регионалния исторически музей нещата ще се случат по най-добрия начин".
Кметският наместник на село Батулци Георги Братанов каза, че вече е имало изготвен проект за ремонта и реставрацията на къщата.
"Проектът за бюст-паметник, за каменен дувар и основен ремонт ще струва около 400 хиляди лева. Направихме ремонт на покрива на къщата, сменени са всички греди, обшит е тавана и са наредени плочите. Долният етаж е много стабилен".
Кметът на Ябланица Найден Найденов каза, че Общината ще положи усилия за възстановяването на къщата и превръщането ѝ в туристическа забележителност".
"Нашата идея е да се оформи и дворното пространство, където да се изгради навес, в който да се провеждат отрити уроци с децата и други мероприятия, но това ще е следващата стъпка, защото проектантът беше скептичен към тази идея по простата причина, че се усложнява проекта и може би ще има по-големи трудности при изпълнението. Ние имаме готовност общината да изгради тези допълнителни съоръжения в дворното пространство".
Тодор Тодоров коментира, че къщата не трябва да се стопанисва от община Ябланица:
"В никакъв случай. Тръгне ли ремонта бенефициент трябва да бъде Министерството на културата".
Една от наследниците на Васил Левски - пра-пра внучка на сестра му Яна - Христина Богданова каза, че причината за разрухата на къщата е безхаберието на държавата.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"