Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пострадали от пожари и наводнения читалища – в Кубрат и карловските села. Ще има ли загуба на културна памет?

Кубрат, читалище "Св. Св. Кирил и Методий"
Снимка: Радио Шумен

Изгоря детският отдел на библиотеката в читалището в Кубрат. Причината е късо съединение в една от старите луминесцентни лампи в помещението.

"Взривяват се "пурите", разхвърчават се и започва много силно задимяване. Пожарът се разпространи мълниеносно. Инсталацията е със сградата – сградата е строена 1965-66 г. миналия век", разказа председателят на читалището Руси Русев пред БНР.

Унищожени са около 10 000 тома детска литература. Цялото помещение е стопено, допълни той.

Лили Иванова е организирала чрез спонсори дарение от 6 000 тома за възобновяването на библиотечния фонд.

След застрахователните оценки ще бъде изготвена и количествено-стойностна сметка за възстановяването на помещението, което е около 90 кв. м.

"Дарителите са това рамо, на което можем да се опрем при извънредни ситуации, както е в Кубрат", подчерта в предаването "Хоризонт до обед" Николай Дойнов, председател на Съюза на читалищата в България.

Той прогнозира, че книжният фонд ще се запълва с години, защото вероятно е съдържал и заглавия "от едно друго време, в което детско-юношеската литература беше на почит, много автори вече не се преиздават".

"Цената на детските книги е много висока и се опасявам, че ще има необратими загуби във фонда, който изгоря."

От наводненията в Карловско пострадаха други читалища. Най-тежко е положението в село Каравелово.

Стихията е била безжалостна към народните читалища, отбеляза Дойнов.

Снимката е илюстративна

На трите най-засегнати читалища ще бъдат отпуснати без обществена поръчка до 30 000 лв. от бюджета на Министерството на културата. Тепърва ще се изясняват щетите.

"Трябва национална дарителска акция", заяви председателят на Съюза на читалищата.

Николай Дойнов предлага да има резервен фонд за обекти в сферата културата, които да бъдат подпомагани при подобни бедствия.

"Защото това може да се случи и на музей, на галерия."

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35