Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зоологическата градина в Павликени ще празнува своята 55-та годишнина

Ще бъде купена камила

13-годишният мечок Васко
Снимка: Зравка Маслянкова

В град Павликени е единствената зоологическа градина във Великотърновска област. Над 200 животни от 40 вида се отглеждат в този зоокът, който на 12 септември ще празнува своята 55-а годишнина. Директорът на павликенския зоокът Сезаин Мехмедов каза, че търсят половинка за 13-годишният мечок Васко и съпруг за младата маймуна Меги, за да създадат потомство. Предстои да се купи камила, която се отглежда по-лесно от лъв например“, разказа в навечерието на празника директорът на павликенския зоокът Сезаин Мехмедов. С пищен празник с аниматори и детски игри, и с гостуващи животни от различни зоопаркове в страната зоологическата градина в Павликени ще празнува своята 55-а годишнина. И като всяко хубаво нещо, така и зоокътът е създаден случайно през 1967-а година, разказва кметът на Павликени Емануил Манолов: 

По време на ловен излет павликенският ловец Димитър Янков намира жива сърна, оплетена в мрежи за лов на зайци и я отвежда за лечение в Павликени, където я прибират в клетка в градския парк. Някак неусетно към нея се добавят няколко пауна и кокошки, след това ловците донасят лисици, близкият зоопарк в Ловеч подарява вълци и така постепенно се създава зоокът. Местните предприятия са дарявали строителни материали и храна за животните, за да се стигне до обновения и разширен зоопарк, в който се отглеждат над 200 животни от 40 породи“. 

Сезаин Мехмедов  Снимка: Здравка Маслянкова

Ветеринарен лекар, фелдшер и много гледачи се грижат за животните в павликенския зоокът, който всяка година радва своите стопани и неговите посетители с много ново потомство, разказа началникът на зоокъта Сезаин Мехмедов: 

Имаме приплоди муфлони, козлета, понита, две малки кенгура, имаме от двата вида щрауси. Люпим птици. Ние по принцип се придържаме към такива животни, на които не им трябва отопление, с изключение на маймуната. А за маймуната сме се погрижили да ѝ създадем идеални условия като сме направили парно. Всяка сутрин и следобед се поднася в поднос такава храна, каквато надали някои от хората си позволяват, разнообразна храна“. 

13-годишният мечок Васко    Снимка: Здравка Маслянкова

Животните са задоволени с храна, а някои от тях си имат и задължителните любими лакомства, пояснява за кулинарните предпочитания на питомците си директорът на зоокъта в Павликени:  

Мечката е на 13 години, Васко. Взема му се специална гранула с мед от Ловеч, която е специално за мечки. Васко яде и други неща, примерно три-четири хляба на ден с мармалад. Постоянно идват хора с плодове и питат може ли да оставят за животните ябълки, круши, зеленчуци, моркови. За щраусите има специални гранули. Имаме и за приплодите. Вземаме и за кенгурата специални гранули“. 

Зоокътът в Павликени търси партньорка на всеобщия любимец, мечокът Васко. Намерили му млада приятелка от зоологическата градина в Ловеч, но нещата не потръгнали, разказва Сезаин Мехмедов: 

Един път се опитахме да ги направим двойка. В Ловеч има 8 мечки. Взехме една на година, година и половина. В първия момент не бях съгласен да е толкова млада, защото една мечка се разгонва след третата година, и знаех, че Васко още като дойде, ще я погне. Така и стана. Тя е млада, той се дърпа. Един-два пъти и разбрах, че той я е наранил. Пробвах да стоят в отделни клетки, за да свикнат. Минаха 6 месеца и повече, пуснах ги заедно, обаче той не е джентълмен“. 

Маймуната Мони   Снимка: Здравка Маслянкова

Разликата в поколенията е основната пречка зоокътът в Павликени все още да няма потомство и от маймуните гвенони, коткоподобни маймуни, обитаващи Африка. Възрастният Мони не е достоен партньор на младата Меги, и затова ѝ търсим нов мъжки, разказва още началникът на павликенския зоокът: 

Маймуната беше дарение от лекаря Кръстев от София. Тя наближава към 20 години. Била е в частен дом и след това са решили да ни я дарят. На възраст е и най-вероятно затова нямаме поколение. Мони повече проявява интерес към петлите и кокошките, а женската Меги е млада и доколкото разбирам ще трябва един млад мъжки. Изискванията са да са мъжки и женска, да има двойки“.  

Посещенията в зоокъта в Павликени са безплатни. Той е на общинска издръжка, като бюджетът за тази година е към 270 хиляди лева или с над 60 хиляди лева повече от миналата година. На входа на зоологическата градина са поставени и кутии за дарения, от които годишно постъпват по около 30 хиляди лева, отделно има и дарения от храни за животните. Зоокътът се е разшил с още пет декара земя и непрекъснато се обновява с нови животни, разказаха кметът Емануил Манолов и Сезаин Мехмедов: 

Почти сигурно е, че ще закупим камила, тъй като камилата се храни на ден с количество, колкото за две овце, което можем да си го позволим. Докато един лъв със 7-8 килограма месо на ден няма как да стане“, посочи Манолов.

Кенгуру албинос   Симка: Здравка Маслянкова

И изискванията към лъва са големи. Камилата издържа и на зимните периоди", допълни Мехмедов

Може би ще направим малка заличка за птици“, каза Манолов.  

Интересът към зоокъта, който отбелязва своята 55-а годишнина, е голям и все повече нараства. Напоследък немалко семейства избират да организират и своите празници на това приятно място, посещавано от хора от цяла България. 

Репортажа можете да чуете и в звуковия фал.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00