Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Аврам Агов: Инвазията на Русия в Украйна отслаби позициите ѝ сред бившите съветски републики в Азия

"Русия има по- голяма нужда от своите съседи в Азия, отколкото те от нея"

Аврам Агов
Снимка: архив

Си Дзинпин напусна пределите на Китай за първи път от началото на пандемията и отиде не при своя "безграничен" приятел Владимир Путин, а в Казахстан. Изборът на първата дестинация за китайския лидер не е случайна. Бившата съветска република отдавна се стреми към сближаване с Китай, като така се откопчи от опекунството на Русия. Казахстан членува във всички доминирани от Русия евразийски организации, включително тази на Договора за колективна сигурност, но сключи с Китай договор в рамките на гигантския проект "Един пояс, един път" - споразумение за железопътна връзка, която ще свързва Китай с Европа, заобикаляйки Русия.

След Казахстан Си Дзинпин участва в срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Узбекистан. Тя включва още Русия и Индия, както и четири бивши централно азиатски републики - освен домакините и Казахстан, Киргизстан и Таджикистан. Форумът в Самарканд е добър повод за сверяване на часовниците - както на изток, така и на запад, защото основаната преди повече от 20 години организация от джудже на международната сцена е на път да се превърне в инструмент за геополитическо противопоставяне.

През февруари в Пекин Си Дзинпин и Владимир Путин поставиха една висока летва на отношенията си с фрази за безгранично приятелство. Това напомни проф. Аврам Агов пред БНР. „Но войната в Украйна промени много неща. Си Дзинпин говори на Путин за продължаване на ефективната стратегическа комуникация и координация на световната сцена за запазване на основните норми в международните отношения. Това обаче са по-общи изказвания. Липсват фрази като "безгранично приятелство". Забелязва се опит да се заглаждат различията  и да се набляга на положителното в отношенията. Путин звучи по-ентусиазирано: „Светът се променя, но приятелството между Русия и Китай остава непокътнато, а всеобхватното стратегическо партньорство е стабилно като планините“. Това издава донякъде зависимостта на Русия от Китай. Той заяви също, че Русия подкрепя единен Китай – нещо, което е много важно за китайското ръковоство. Усеща се едно по-голямо старание да се наблегне на положителното при отношенията“.

За Путин е важно Русия да бъде възприемана като велика сила, но инвазията на страната в Украйна отслаби позициите ѝ в бившите съветски републики в Азия, кокто и във възможността да бъде гарант за стабилност в рамките на Договора за колективна сигурност, обясни професорът. “Неслучайно наскоро избухна напрежението между Азербайджан и Армения, има престрелки дори на границата между Таджикистан и Киргистан“.

Сега изглежда, че Русия има по- голяма нужда от своите съседи в Азия, отколкото те от нея, заяви Агов в ефира на предавнето "Събота 150". 

От Китайска гледна точка отношенията с Москва са важен стратегически буфер, напомни професорът „Си Дзинпин заяви, че Китай и Русия ще поемат отговорностите си на големи сили. Войната в Украйна обаче продължава да създава напрежение между Китай и Русия. Си все пак нарече Путин „стар приятел“, а Путин му благодари за “балансираната позиция на нашите китайски приятели“, но това не скрива различията между Пекин и Москва“.

Пекин се надява да си сътрудничи с Казахстан в борбата срещу „трите злини“. „Казахстан е важна страна за Китай. Тя има голяма територия и ресурси, а и е съдена държава“, обясни Аврам Агов. 

Шанхайската организацията за сътрудничество е създадена през 2001 година от Пекин и Русия. Казахстан, Киргистан, Таджикистан и Узбекистан са първите й членове. Тя трябва да се бори със заплахи от тероризъм, сепаратизъм и екстремизъм, обясни професорът. „Възниква, малко или повече, като антиамерикански блок – нещо като ЕС и НАТО в Азия, но  с далеч по- слабо ниво на координация и коопериране“.

Турция също участва в срещата на страните от тази организация, напомни професорът. „Страната следва собствените си интереси в района. Ердоган комуникира с Путин, но помага на Украйна. Включването на Турция в срещата на организацията е знак, че тя иска да бъде по-активен играч в Азия“.

Проведена беше и среща Китай – Монголия – Русия, която остана малко встрани от фокуса на внимание, обясни Аврам Агов.  „Това  е един вид консолидиране на единия от центровете в света около Китай“, поясни професорът.

Цялото интервю на Весела Владкова с професор Аврам Агов може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51