Си Дзинпин напусна пределите на Китай за първи път от началото на пандемията и отиде не при своя "безграничен" приятел Владимир Путин, а в Казахстан. Изборът на първата дестинация за китайския лидер не е случайна. Бившата съветска република отдавна се стреми към сближаване с Китай, като така се откопчи от опекунството на Русия. Казахстан членува във всички доминирани от Русия евразийски организации, включително тази на Договора за колективна сигурност, но сключи с Китай договор в рамките на гигантския проект "Един пояс, един път" - споразумение за железопътна връзка, която ще свързва Китай с Европа, заобикаляйки Русия.
След Казахстан Си Дзинпин участва в срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Узбекистан. Тя включва още Русия и Индия, както и четири бивши централно азиатски републики - освен домакините и Казахстан, Киргизстан и Таджикистан. Форумът в Самарканд е добър повод за сверяване на часовниците - както на изток, така и на запад, защото основаната преди повече от 20 години организация от джудже на международната сцена е на път да се превърне в инструмент за геополитическо противопоставяне.
През февруари в Пекин Си Дзинпин и Владимир Путин поставиха една висока летва на отношенията си с фрази за безгранично приятелство. Това напомни проф. Аврам Агов пред БНР. „Но войната в Украйна промени много неща. Си Дзинпин говори на Путин за продължаване на ефективната стратегическа комуникация и координация на световната сцена за запазване на основните норми в международните отношения. Това обаче са по-общи изказвания. Липсват фрази като "безгранично приятелство". Забелязва се опит да се заглаждат различията и да се набляга на положителното в отношенията. Путин звучи по-ентусиазирано: „Светът се променя, но приятелството между Русия и Китай остава непокътнато, а всеобхватното стратегическо партньорство е стабилно като планините“. Това издава донякъде зависимостта на Русия от Китай. Той заяви също, че Русия подкрепя единен Китай – нещо, което е много важно за китайското ръковоство. Усеща се едно по-голямо старание да се наблегне на положителното при отношенията“.
За Путин е важно Русия да бъде възприемана като велика сила, но инвазията на страната в Украйна отслаби позициите ѝ в бившите съветски републики в Азия, кокто и във възможността да бъде гарант за стабилност в рамките на Договора за колективна сигурност, обясни професорът. “Неслучайно наскоро избухна напрежението между Азербайджан и Армения, има престрелки дори на границата между Таджикистан и Киргистан“.
Сега изглежда, че Русия има по- голяма нужда от своите съседи в Азия, отколкото те от нея, заяви Агов в ефира на предавнето "Събота 150".
От Китайска гледна точка отношенията с Москва са важен стратегически буфер, напомни професорът „Си Дзинпин заяви, че Китай и Русия ще поемат отговорностите си на големи сили. Войната в Украйна обаче продължава да създава напрежение между Китай и Русия. Си все пак нарече Путин „стар приятел“, а Путин му благодари за “балансираната позиция на нашите китайски приятели“, но това не скрива различията между Пекин и Москва“.
Пекин се надява да си сътрудничи с Казахстан в борбата срещу „трите злини“. „Казахстан е важна страна за Китай. Тя има голяма територия и ресурси, а и е съдена държава“, обясни Аврам Агов.
Шанхайската организацията за сътрудничество е създадена през 2001 година от Пекин и Русия. Казахстан, Киргистан, Таджикистан и Узбекистан са първите й членове. Тя трябва да се бори със заплахи от тероризъм, сепаратизъм и екстремизъм, обясни професорът. „Възниква, малко или повече, като антиамерикански блок – нещо като ЕС и НАТО в Азия, но с далеч по- слабо ниво на координация и коопериране“.
Турция също участва в срещата на страните от тази организация, напомни професорът. „Страната следва собствените си интереси в района. Ердоган комуникира с Путин, но помага на Украйна. Включването на Турция в срещата на организацията е знак, че тя иска да бъде по-активен играч в Азия“.
Проведена беше и среща Китай – Монголия – Русия, която остана малко встрани от фокуса на внимание, обясни Аврам Агов. „Това е един вид консолидиране на единия от центровете в света около Китай“, поясни професорът.
Цялото интервю на Весела Владкова с професор Аврам Агов може да чуете в звуковия файл.Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..