Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В лицето на Елизабет II светът имаше един от последните блестящи примери за смисъла и същността на монархията и на държавната власт"

Проф. Петър Стоянович: Британската монархия е изключително адаптивна

"Не толкова, че да се саморазруши и не толкова, че да изглежда безпринципна"

Петър Стоянович
Снимка: Ани Петрова, БНР

"Със сигурност можем да оценим това, което е безспорно – че в лицето на Елизабет II Европа, светът имаше един от последните блестящи примери за смисъла и същността на монархията и на държавната власт. Тя беше пример на онова, което се нарича дълг – всички онези неща, които може би в XXI век звучат вече малко старомодно, което е тъжно, но е факт."

Това каза в интервю за предаването "Преди всички" на БНР историкът проф. Петър Стоянович.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според Стоянович основният въпрос е за кого е признанието – дали за дълго живялата и управлявала жена или пък е потвърждение, че монархическата форма е сила, която защитава хората срещу "необуздаността на изборната власт".

"В целия този много голям траурен панаир, който виждаме – без ирония и без прехласване, има този момент на рекламата, на човешката суета да бъдеш на тази опашка. Не бива да приписваме на публиката само чувства на дълбок поклон и разнеженост. Но това се случва рядко в чиято и да е история. Ние имаме нещо подобно. Дори ние, българите, след смъртта на цар Борис III през 1943 г. ние имаме подобни опашки, денонощни. Народът, поданиците, нацията много ясно усеща момента, в който тя самата е заплашена от липсата на стожер. Някои биха дали малко по-библейския пример – стадо без пастир. Това не е култ към личността. Това е една смесица между притеснение пред неясността на утрешния ден, и от друга страна е идентификацията между нацията и нейния предводител, нейния владетел."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Британската монархия е изключително адаптивна. Не толкова, че да се саморазруши и не толкова, че да изглежда безпринципна, но тя успява, нейните съветници и пиари успяват да схванат къде биха могли да отстъпят пред неумолимия ход на времето и очакванията на хората", посочи в коментара си проф. Петър Стоянович.

"Няма ред - нито с живота, нито с короната, нито със смъртта, особено ако човек мисли с принципите на монархията", така историкът обрисува поемането на кралската власт от Чарлз III.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00
Ангел Ангелов

Ангел Ангелов за добрата прическа от България до Щатите

В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените  и семплите  - за бедните. Казват, че фризьорската професия  води началото..

публикувано на 21.10.24 в 13:00