Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дни преди еврейската нова година в Тел Авив бе открито изложението „Да спасим планетата“

Екип от програмисти е създал технологична фирма, с която се опитва да опази пчелите

Снимка: Незабравка Кирова, БНР

На 25 септември,  когато изгреят 3 звезди ще започне еврейската Нова година ( Рош ашана) – 5783 от Сътворението на света ( според Библията). 7 са задължителните ястия, които трябва да има на всяка еврейска трапеза и всяко, от тях е пожелание и благословия. И първото място са ябълки с мед - за да е сладка и сочна годината от начало да края й.

Дни преди еврейската нова година в Тел Авив бе открито изложението „Да спасим планетата“. На него бяха представени 100 израелски иновации с екологична насоченост: от пълно преработване и употребяване на боклуците до спътници за мониторинг на климата, замърсяването и дори съобщаване за опасност от пожар още когато се подпали първото дърво.

Да се запазят пчелите, които са на изчезване на Земята, е била задача на колектив от програмисти, каза Ила Плюман:

"Една трета от пчелите на Земята измират всяка година без да остават поколение. Освен че пчелните продукти могат да станат дефицитни, има опасност да намалеят плодовете и зеленчуците, които пчелите опрашват.

Преди 4 г. създадохме технологична фирма, с която се опитваме да опазим пчелите. При нас работят 140 специалисти по високи технологии по целия свят. Не се учудвайте. В основата на нашата иновация е изкуствен интелект. Сигурно си мислите, че кошерите, каквито ги познавате, са откогато свят светува. Не е така. Тези къщички – подобни на вили, където са настаняват пчелните рояци( преди това кошерите са били плетени като кошниците). Нашето решение е по- радикално- строим им ...жилищни блокове. В тях могат да бъдат настанени от 24 да 48 пчелни семейства. Пчелите имат вродена система за ориентиране, но ние им помагаме и с боядисването на входовете към „апартаментите им“ в цветове, които те “могат да видят“, тъй като не разпознават всички цветове. Ще кажете : защо им е на пчелите да живеят в блокове, а не във вили? Защото при нас имат всички удобства. Датчиците са във всеки кошер. Гарантираме постоянна и оптимална температура. Рано разпознават болестите и можем да се намесим още преди да се разпространили. Датчиците сигнализират на изкуствения интелект дали питите са вече пълни, а също дали пчелите страдат от недохранване, за да ги подхраним. За разлика от човешките жилищни блокове, пчелните - са подвижни и могат да бъдат пренесени, там където има още неопрашени растения. Чрез датчиците се следи в медът да няма вредни съставки и дали пчелите не са нападнати от вредители. Реагираме на мига".

Вторият робот, който е бил представен на изложението е с хобот, достигаш 4 метра. По него е система от малки камери, които „подават“ изображенията на изкуствен интелект. Той може да разпознае готовите за опрашване цветове. В паметта му остава и местоположението на напъпилите, които след ден-два също ще бъдат опрашени. На “хобота“ има система с въздушни дюзи, които насочват въздушна струя върху избраните цветове, като ги „разклащат“, за да се възпроизведе бръмчащо опрашване, използвано от определен вид пчели.То е безконтактно, което намалява опасността от разнасяне на зарази. За съжаление, чрез пчелите, се разпространява вируса на доматеното кафяво набраздяване и други заболявания. Но и пчелите не достигат. Особено в парници се е налагало опрашването да става ръчно, от работниците. Ефективността е му е била ниска. Според първите проучвания, машинното опрашване е по-резултатно от пчелното - с около 5 на сто, а от ръчното - с близо 20 процента. Роботизираната платформа ще извършва роботизирано опрашване, безконтактно подрязване, откриване на вредители и болести и прогнозиране на добива. Изобретателят на този робот Тал Фелър твърди, че той е подходящ и за боровинки, и за бадеми, но най-често от него се интересуват притежателите на парници, но и на големи овощни плантации, включително и ябълкови.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ратифицираха договор за придобиване на оборудване за комуникационна сигурност в сферата на отбраната

Отпадна изслушването в парламента на министрите Теменужка Петкова и Георги Тахов относно идеята за създаване на вериги от магазини за търговия с хранителни и други продукти от първа необходимост от български производители с търговска надценка до 10%.  То ще се проведе идната седмица, за да може темата да бъде дебатирана по-детайлно. Депутатите..

публикувано на 03.04.25 в 10:07
Радостин Василев

И от МЕЧ подготвят вот на недоверие, обмислят кога да го внесат

От МЕЧ също подготвят вот на недоверие към правителството, но все още обмислят кога да го внесат. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на партията Радостин Василев.  От формацията са скептични към заявеното намерение на "Възраждане" да внесат още един вот на недоверие: Гласуват вота на недоверие към кабинета "Желязков" в 13:45..

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Бум в цените на ваканционните имоти. Най-скъпи са в Созопол, най-евтини - в Слънчев бряг

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти.  Тя обясни и кои са основните причини за този бум. "Повишеното търсене.  Хората имат пари в себе си. Страхуват се, че при приемането на еврото цените ще се повишат още. Искат да..

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Библиотеката в Силистра модернизира услугите си

Библиотеката в Силистра модернизира услугите си с интерактивен екран и професионален скенер за дигитализация на книги. Купени са и интерактивни подове, които ще подпомагат работата с ученици до 8 клас, като предоставят възможност за учене чрез игра и движение. Интерактивният екран е разположен във фоайето на библиотека "Партений Павлович", за..

публикувано на 03.04.25 в 09:58

Продължава маратонът на четенето в Плевен

В Плевен продължава ХХ Национален маратон на четенето, посветен на 220-годишнината на Ханс Кристиан Андерсен и 105 години от рождението на Леда Милева. В програмата на Регионална библиотека “Христо Смирненски“ са включени поредица от интересни предизвикателства към най-малките читатели. Всички прояви са насочени към насърчаване на любовта към..

публикувано на 03.04.25 в 09:55
Доц. Мартин Иванов

Проф. Мартин Иванов: В България сме скарани с историята

Историкът проф. Мартин Иванов представя днес "Бившите хора" на концлагерна България" в Регионалната библиотека в Шумен.  Книгата излезе преди малко повече от година и вече има десетки представяния в страната. "Много е различна публиката на различните места. Сигурно идват доста хора, които са наследници, но има и доста млади хора. В Кюстендил..

публикувано на 03.04.25 в 09:45

Шумен e домакин на международните детско- юношески хорови празници "Добри Войников"

От 3 до 6 април Шумен ще бъде домакин на 28-мите международни детско- юношески хорови празници "Добри Войников".  В тазгодишното издание участват 10 хора от Шумен, София, Бургас, Хасково и Истанбул.  Българският хоров съюз ще проведе годишното си събрание в Шумен, съобщи диригентът на Шуменския хор "Бодра песен" Деница Узунова:  "Самите тържества..

публикувано на 03.04.25 в 09:42