Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кремъл ще тълкува ракети по присъединените региони от Украйна като удар по Москва"

Доц. Ал. Сивилов: Путин може да използва тактически ядрени оръжия и Западът няма да отговори

Доц. Александър Сивилов
Снимка: Личен архив

След референдумите Кремъл ще тълкува падането на ракети в присъединените региони от Украйна като удар по Москва или Санкт Петербург.

Това каза пред БНР доц. Александър Сивилов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и обясни:

"Руското външно министерство обяви, че тези територии ще бъдат разглеждани като неразделна част от Руската държава и отговорът ще бъде коренно различен от това, което виждахме досега". 

По думите на историка характерът на войната е бил различен досега и резултатите от референдумите могат да послужат за повод на Русия да каже:

"Ние вече не провеждаме специална военна операция, а сме в истинска война, защото Украйна ни нападна. ... Ще видим много бърза ескалация на конфликта и оттук нататък войната ще стане истинска, макар че тя до момента си беше съвсем истинска и върви от 2014 г., но сега ескалира".

Доц. Сивилов прогнозира "засилване на терора от страна на украински диверсионни групи в територии на Русия".

"Можем да очакваме мощен руски удар, защото в западните медии, включително и в българските, много се подценява възможността на руската армия за водене на война", коментира той.

"Ядрената опция въобще не е за пренебрегване, с огромно съжаление трябва да кажа това. Съвсем обозримо е да бъдат използвани т.нар. тактически ядрени оръжия, за да не се стигне до пълномащабна война с използване на ядрено оръжие. Това нещо Путин е в състояние да го направи, да го използва и Западът няма да отговори", каза още доц. Александър Сивилов и цитира изявлението на Путин по телевизията, когато обяви частичната военна мобилизация:

"Завърши с думите "може розата на ветровете да се обърне към вас". Което прави пряк паралел с това, че вероятно някъде може да бъде използвано ядрено оръжие". 

"Мобилизацията е проведена по доста хитър начин, много страшно звучи това, но тя може да е изход от икономическото положение за много хора. Заплатата, която ще получат мобилизираните, е доста висока за руските стандарти. Техните семейства също ще получат допълнителни привилегии. Рискуват да бъдат убити, но... има вероятност да наблюдаваме изблик на патриотизъм", коментира той. 

Интервюто на Петър Волгин с доц. Александър Сивилов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29