Неочакван ефект от стягането на здравния бюджет по време на пандемията посочиха делегатите на срещата от Великобритания. Заради пренасочване на средства за ваксиниране и грижи за болните от Covid-19, се е наложило да минимизират лекарствата на хронично болните в страната. И при много от тях е настъпило подобрение. Наложила се ревизия на предписаните лекарства от всички лекари в страната.
Възвръщането към нормалността след пандемичните ограничения във всекидневието на цялото човечество през последните няколко години стана повод на европейската среща на световната здравна организация в Тел Авив,да се говори за психологически и културни аспекти в общественото здравеопазване. Карантината отдели хронично болните от лекуващите ги и се наложи с бързи крачки да навлезе дигитализацията на здравеопазването. Доскоро неща, които изглеждаха като научна фантастика са реалност: компютърната диагностика по телефона, когато лекарят например може да следи развитието на плода в бремената посредством раздадена простичка апаратура, ползвана от вкъщи или може да се отчете състояние на рани по наблюдение на монитора на компютъра, та дори да се вземат кръвни проби за анализ от разстояние. Всичките тези нови тенденции поставят и правни, и морални проблеми. Не без основание, пациентите се страхуват от хакерски атаки, които да нарушат лекарската тайна и да злоупотребят с натрупаната информация. Съществува и страх от грешки заради отдалечаване на лекаря от пациента.
На конференцията имаше и българска делегация, ръководена от доц. д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, който обясни какви задачи пред България следват от решенията на срещата:
"След три години близо пандемия, последващи кризи вследствие на епидемията, войната в Украйна, поскъпване на енергоносители, инфлация, хората се чувстват потиснати. Все повече имат нужда от стимули".
По думите му пандемията от Covid-19 е върнала назад доста здравни показатели.
"Вече започваме да мислим в областта на ваксинацииите. Имаме желание да направим национална стратегия, която няма да бъде краткотрайна".
Освен официалната делегация имаше и представители на алтернативната медицина, които използваха и тази среща за сближаване между традиционната медицина и хомеопатията. За това пледираше и българката д-р Дора Пачова, от Европейската комисия по хомеопатия.
"Нашата общност е доста интересна, защото много от нашите лекари, освен че имат своята медицинска специалност и са изучавали хомеопатия, продължават да се развиват на предния фронт на новото течение, наречено интегративна медицина, възникнало в Америка".
Градушка, премесена с дъжд и силна буря връхлетяха снощи Хисаря. Изкоренени са дървета, има щети по автомобили, ламаринен покрив на кооперация е бил отнесен, съобщава БТА, като цитира кметът на града Ива Вълчева. През нощта са разчистени основните пътища и към момента няма затворени. Това стана причина и празничното шествие по повод 24 май да..
Като хора новатори Кирил и Методий биха одобрили въвеждането на изкуствения интелект в образованието. Това каза за БНР Борис Михайлов от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Михайлов е част от групата, която преди около две години е писала препоръките на Министерството на образованието за използването на изкуствения интелект в..
В Тетевен тази вечер с тържествена заря-проверка ще бъде отбелязана 149-тата годишнина от епилога на Априлското въстание и гибелта на неговия водач - войводата Георги Бенковски. Преди заря-проверката, с която ще бъде отдадена почит към загиналите за освобождението на България представителния духов оркестър на военновъздушните сили ще изнесе..
В Плевен с впечатляващ гала - концерт завърши VI-то издание на Международния конкурс за млади оперни певци на името на Гена Димитрова. Директорът на Плевенската филхармония Любомир Дяковски връчи Гран При на Александра Зотова от Русия, наградата определи жури с председател проф. Григор Паликаров, диригент на гала-концерта...
В навечерието на 24 май в Плевен с грамота "Неофит Рилски", бяха удостоени осем педагогически специалисти от областта. Отличието се присъжда за дългогодишна цялостна професионална дейност в системата на предучилищното и училищното образование. Сред наградените е и Детелин Лунголов - директор на Обединено училище "Никола..
Наградите за постижения в театралното изкуство "Аскеер" ще бъдат връчени тази вечер на церемония в театър "Българска армия". Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство ще получи актьорът проф. Ивайло Христов. А с почетна статуетка ще бъде удостоен актьорът Марин Янев.
Продължава размяната на удари между Русия и Украйна. Това се случва на фона на опитите за постигане на мирно споразумение и прекратяване на войната. Силите за противовъздушна отбрана отблъскват масирана атака на безпилотни летателни апарати в руската Липецка област, съобщи губернаторът на региона Игор Артамонов. А най-малко 8 души са били..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..