Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти от Театралния факултет на Университета в Тел Авив направиха екологичен пърформанс

Университетът в Тел Авив
Снимка: Искра Декало

Откриването на университетската учебна година е вълнуващо както за студенти и преподаватели, така и за бивши възпитаници. Всяка година, ден преди началото ѝ, белокоси старци и изтънчено облечени дами се събират в огромния парк на своята Алма матер в Тел Авив. Сбирките им не приличат на срещи за разказване на спомени от студентските години. Бившите възпитаници на телавивския университет считат, че имат отговорност от една страна да запазят културното наследство на предходните поколения, от друга да оставят за своите внуци и правнуци по-добър за живеене свят.

Всеки път домакините приготвят изненада. Кореспондентът на БНР в Израел Искра Декало и съпруг ѝ, който е завършил дипломация и политология в Телавивския университет присъстваха на една такава сбирка. Двамата са се срещнали с момиче, облечено като булка. Забелязали, че на бялата ѝ рокля са изписани цифри. Присъединили се още двама странно облечени младежи. Момичето, което е студентка в Театралния факултет на Университета, се казва Ширли Кай:

"Цифрите по роклята ми са от действителни банкови сметки в модната индустрия. Сигурно не си давате сметка, че точно фабриките за дрехи и обувки са едни от най-големите замърсители на планетата. Предназначеното да направи човек щастлив и елегантен за един ден, загрозява за дълго природата. Моят колега е в зелен смокинг, защото счита, че говори „зелено и природосъобразно“, но не думите помагат на Земята".

Поканиха ни нас, от театралния факултет, да направим екологичен пърформанс. Когато избирахме формата, си спомнихме думите на Бертолд Брехт: Как да кажем горчивата истина". Той счита, че има два начина. Оприличава ги на въртележка или планетарий. Ако кажем направо, зрителите или слушателите, ще се почувстват като във въртележка: световъртеж от емоции и облекчение, че са слезли от нея. Ако им покажем случващото се сякаш гледат планети от далече, ще приемат нещата рационално, без да им пречи, че Земята се върти.

Двора на Университета в Тел Авив  Снимка: Искра Декало
Тази година сбирката на бившите възпитаници бе посветена на екологията и на запазването на наследството. Голям бе интереса към експозиция в галерията на университета. Бяха събрани ранни наброски от картини, скулптури, филмови сценарии , реквизит, дизайн за облекла, мебели. Става въпрос за първоначални ескизи на творби, по-късно превърнали са в шедьоври. Интересуват се и от спомени, от театрални представления, включително програми или афиши, чертежи от сгради или машини, станали култови, начални нахвърляния на музикални или текстови произведения. Притежание са били на големи творци, част от които са били и преподаватели в Телавивския университет. Антикварите не ги смятат за ценно, но в учебния процес са много интересни.

"Да запазим връзката между бившите и настоящи възпитаници на това учебно заведение е важно, не само, за да помогнем за реализацията на завършващите. Наистина има много хора с диплома от телавивския университет, които са станали световно известни и се гордеем с тях. Но не по-малко тачим тези, които без да шумят около себе си, вършат всеки ден своята работа по специалността, получена при нас и с това доказват колко стабилно е наученото в студентските им години", заяви Председателят на Съвета на бившите възпитаници Сигалит Бен Хаюн.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30