Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как гласуват хората с увреждания и какво искат да се промени?

| обновено на 02.10.22 в 08:46
Снимка: БГНЕС

Бойкот на вота или гласуване по съвест – с такива нагласи са част от хилядите хора с увреждания у нас в днешния ден. Някои от тях упражняват правото си на глас независимо от обстоятелствата, с които трябва да се справят – да подадат заявление за гласуване с мобилна урна или да отидат на място в секция. 

Подвижни секции има в населените места с подадени поне 10 заявления за гласуване по този начин. А за хората, които гласуват на място, има възможност да направят това и в секция по избор, достъпна за тях, като се дописват в избирателния списък на секцията.

И на тези избори хората с нарушено зрение са изправени пред трудността да упражнят своя вот заради шрифта както на машините за гласуване, така и на хартиените бюлетини

"Много незрящи хора се отказват да участват в изборите, особено по-възрастните. И това е тъжно", твърди Стефка Пенчева, председател на Регионалната организация на Съюза на слепите в Ловеч.

"За машината – екранът е мъничък. Работим с компютри, работим с мобилни телефони. При тях има функции за мащабиране, за увеличаване на шрифта."

Затова гласуват с придружител, макар да искат да изразят вота си самостоятелно.

"С говорещ софтуер. Там се слага една слушалка в ухото ти, за да може само ти да чуваш какво говори машината и гласът те води. Всичко, което е на екрана, може да се изговори от машината", посочва Пенчева.

Друг начин да гласуват незрящите хора припознават в електронното гласуване от разстояние или по пощата.

Хората с увреждания – зрителни или други, които не им позволяват да упражнят правото си на глас, могат да се възползват от гласуване с придружител, обяснява Валентина Недялкова, председател на Районната избирателна комисия в Ловеч.

"Тоест, да е налице увреждане, а не неграмотност например", уточнява тя.

Преценката за това дали даден гласоподавател може да гласува с придружител е на председателя на СИК, като неговото решение може да бъде оспорено от член на комисията, след което се произнасят всички нейни членове.

Едно лице може да бъде придружител максимум на двама души с увреждания, сочат още разпоредбите на Изборния кодекс.

28-годишният Кристиян винаги гласува. Той е незрящ и в инвалидна количка. Смята за безотговорно да имаме право на избор и "да го пропиляваме".

"По-големият проблем е, когато човек не вижда. Тогава той трябва да има пълно доверие в своя асистент, за да е сигурен, че гласът му е отбелязан правилно. За съжаление не се измисли опция с говореща програма в машината."

Подвижна избирателна кутия

Кристиян има и друга критика – той е на мнение, че там, където има определен брой хора с увреждания, трябва задължително да се разкрива подвижна урна, като отпадне сегашният режим на подаване на заявления, който по думите му има възпираща роля за участие във вота.

Павлина от град Левски също е в инвалидна количка, но гласува с подвижна урна, защото в нейната секция няма достъп за хора с двигателни увреждания – няма нито естакада, нито рамка.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32