Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Драгомир Ангелов: За 22 години в компютърното зрение промяната е от земята до небето

Драгомир Ангелов
Снимка: Добромир Видев
Много от системите за автономните автомобили са много по-добри от повечето шофьори. В това е убеден професор Драгомир Ангелов. Той е професор по обработка на естествен език в "Иейл“, сред разработчиците е на системите за автономни автомобили на "Уеймо“ – това е компания на Гугъл, която през 2017 година започна с "Итнел“ планове за разработването на автономни автомобили.

С компютърното зрение Драгомир Ангелов се занимава от 22 години. Той беше един от гостите на Института по компютърни науки и изкуствен интелект - ИНСАЙТ на приключилия преди дни форум в София.

"За тези 22 години в компютърното зрение промяната е от земята до небето". Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" проф. Драгомир Ангелов:

"Преди 20 години много от различните апликации или модели за компютърно зрение бяха развити от експерти много детайли, които експертите сами се опитваха да имплемитират моделите. Сега всичко се прави предимно от невронни мрежи и се тренират много данни. Възможностите на тези невронни мрежи, чрез които предимно се прави повечето компютърно зрение, могат да правят доста впечатляващи неща в нашата дисциплина на автомобили. Вече можем да караме автомобилите в няколко града без шофьор и да чувстваме, че можем да го правим достатъчно безопасно".

Цялото интервю с Драгомир Ангелов можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки. Целта е децата да получат повече информация за правилата за движение и управление на електрически превозни средства, посочени в общинската Наредба № 3. Знаят ли децата ни къде и как да се движат с тротинетки, така че да не застрашават другите, а..

публикувано на 20.10.24 в 07:34

С обичая Пануда се въвежда бебето в общността

Обичаят Пануда е предложението от област Добрич за попълването на Националната система „Живи човешки съкровища - България“ за 2024 година. Кандидатурата е подготвена от Народното читалище „Свобода - 1897“ в село Гурково, община Балчик. Предложението е в категорията „Социални обичаи, обреди и празнични събития“.  През месец ноември..

публикувано на 20.10.24 в 07:23

Община Русе не пуска представителен ансамбъл на престижен форум

Покана за участие в концерт по повод Деня на народните будители разбуни духовете в Русе и се стигна до протест на родители срещу ръководството на Общинския детски център за култура и изкуство . България ще бъде домакин на 53-тия Световен конгрес на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства . Това събитие е от..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Хранителни добавки – не на всяка цена ! Такъв е съветът на  д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. "Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР. По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани..

публикувано на 14.10.24 в 10:44

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52