Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Димитров и Васил Велев пред БНР:

Синдикати и бизнес към политиците - да намерят сечението на разумните решения

Снимка: Ани Петрова

"Тревогата след изборите не намалява. За нас не е важно какво е правителството, важно е да е стабилно. Хората са разтревожени как ще оцелеят. Има такива с тревога за работните си места. Това ни води към синдикалната позиция - да се намерят решенията, които всички очакват. Имах среща с финансовия министър, не съм голям оптимист. Но допълнителни средства могат да се намерят".

Това каза пред БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров.

И подчерта, че "политическото его трябва да се преглътне и да се сглоби кабинет, който поне през зимата да изкара България с работещ парламент".

С коментар по темата в предаването "Нещо повече" се включи и Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. Според него служебното правителство за кратко време е успяло да нормализира ситуацията с газа:

"Цените обаче са такива, че правят европейската и българската индустрии неконкурентноспособни на световните пазари. Икономиката на Европа има отчетени данни за спад. Този месец ще е последният, който ще е пълен в преработващата промишленост, след това ще започне свиване. Свиването е факт от лятото при базовата индустрия. Не ни чака нищо хубаво по независещи от нас причини".

Велев подчерта, че ако безразборното харчене и политиката, която раздава помощи на калпак, продължат, няма да можем да вземаме заеми:

"Това трябва да бъде взето предвид при съставяне на бюджета за следващата година... Трябва съгласие по основни реформи и задачи - средно- и краткосрочно, които се ползват с широка подкрепа. Няма как да минем през изпитанията. Иначе ще сме свидетели на наддаване за народната любов, гледайки към предсрочни скорошни избори и ще фалираме държавата. Важно е да не се политизира икономиката, а да се икономизира политиката".

Димитров подчерта, че е важно да има работещ парламент, за да се минимизират съблазните на партиите да обещават неизпълними неща.

Интервюто с Пламен Димитров и с Васил Велев можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Канарските острови ще платят 5 млн. евро за преместване на мигранти в континентална Испания

Властите на Канарските острови и Сеута ще платят авансово над 5 милиона евро за преместването на непълнолетните мигранти в континентална Испания.  Правителството в Мадрид все още не е одобрило график за възстановяването на сумите. Кралският указ, одобрен от Министерския съвет във вторник, постановява, че „автономната общност, обявена за..

публикувано на 26.07.25 в 05:21
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп предупреди Европа за последиците от имиграцията

Шансовете за постигане на споразумение за митата с Европейския съюз са 50 на 50. Това каза американският президент Доналд Тръмп, който пристигна на четиридневно посещение в Шотландия - родината на майка му.    На най-голямото летище в Шотландия - Престуик, приветстван от стотици приврженици, Доналд Тръмп посъветва Европа да се откаже от ветрогенераторите..

публикувано на 26.07.25 в 04:57
Еманюел Макрон. Фридрих Мерц и Киър Стармър

Франция, Германия и Великобритания: Време е да се сложи край на войната в Газа

Лидерите на Германия, Обединеното кралство и Франция, известни още като E3, публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че "е дошло времето" войната в Газа да приключи. "Призоваваме всички страни да сложат край на конфликта, като постигнат незабавно прекратяване на огъня. Призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички..

публикувано на 25.07.25 в 21:20
Делян Пеевски

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС, след като Софийският градски съд (СГС) е вписал решението на Националната конференция на партията в регистъра на политическите партии. Това показа справка на БНР. С решението се заличава поста почетен председател на движението, променя се и адреса, който вече е на столичната ул. "Врабча",..

публикувано на 25.07.25 в 20:50
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен и Тръмп ще разговарят за двустранната търговия в неделя в Шотландия

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Шотландия тази неделя, за да обсъдят трансатлантическите търговски връзки. В съобщение, публикувано в социалната медийна платформа "X", тя заяви, че "след добър телефонен разговор с президента на САЩ се разбрахме да се срещнем..

публикувано на 25.07.25 в 20:32

Община Сапарева баня наложи глоби от 3 хил. лева за поливане с питейна вода

Община Сапарева Баня глоби с по 3 хил.   лева две домакинства за поливане с питейна вода, съобщи кметът Калин Гелев. Той добави, че няма да има компромиси и толерантност за подобни нарушения и контролът ще e  постоянен. В курорта Сапарева баня никога досега не е въвеждан режим на водата - градът е непосредствено под планината, в благодатна..

публикувано на 25.07.25 в 20:18
Снимката е илюстративна

Изгоряха три къщи в каварненското село Белгун след разразил се този следобед пожар

Три необитаеми къщи в каварненското село Белгун са изгорели вследствие на разразил се този следобед пожар. Огънят е тръгнал от сухи треви в южната част на населеното място и бързо се е разпространил. Към момента огънят в село Белгун, община Каварна, е овладян, информира кметът Благомир Станев. По думите му на място са шест екипа на..

публикувано на 25.07.25 в 20:14