Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Няма по-безсмислено упражнение от гласуването с "Не подкрепям никого". Тези гласове отиват в кошчето за боклук, отбелязва математикът

Михаил Константинов: Машините за гласуване съвсем законно ще се "счупят" и трябва да дадем нови 100 милиона

"Дневникът е подправен." Какво показва това? Някой, с нерегламентиран достъп си програмира, каквото си поиска"

проф. Михаил Константинов
Снимка: БГНЕС

"Дневникът е подправен". То е толкова абсурдно това, че стига едно да бъде. Какво показва това? Някой може да бърка в машините, нали така. Смятате ли, че в Тайван, които са много сериозни хора – там се правят 90 на сто от чиповете на света, че там ще програмират "Дневникът е подправен"? Не. Тук някой, с нерегламентиран достъп си програмира, каквото си поиска."

Този коментар направи пред БНР математикът проф. Михаил Константинов.

"Изтече гаранционният срок. От догодина машините съвсем законно ще се "счупят" и трябва да дадем едни нови 100 милиона за машини", предупреди той.

Машинният вот показва отдръпване на 600 000 души, от които 500 000 не отиват да гласуват заради страх от излагане, а 100 000 са тези, "които г-н Рашков и г-н Демерджиев успешно ги страхуват", коментира Михаил Константинов в предаването "Хоризонт до обед".

Няма по-безсмислено упражнение от гласуването с "Не подкрепям никого", подчерта Константинов. По думите му това действие има значение само на първи тур на президентските избори, когато тези гласове се броят и могат да "потопят" някой от кандидатите, докато на парламентарен вот според него това е "социален мазохизъм".

42 мандата излъчват сега трите софийски района. Ако беше известен резултатът от преброяването по-рано, щяха да са 47, посочи още математикът.

"Народът си гласува с преференции и се радва. На местните избори работят желязно преференциите, защото малък брой преференции пренареждат листите."

Относно начина на разпределение на мандатите според изборните резултати проф. Константинов уточни:

"Събират се всички гласове, подадени за партии, коалиции и независими кандидати. Не се работи с гласовете "Не подкрепям никого". Те отиват в кошчето за боклук. След това се вземат 4% от това число. Като вземете 4% от 2 500 000 – това са 100 000 гласа. Всички партии, които имат 100 000 гласа, влизат в парламента. Прагът е 100 000, ИТН имат 96 000, което е 3,85%. И друг път сме имали такива случаи – партии на ръба. Всеки може да оспорва, но тук нямат никакъв шанс "оспорвачите". Няма как да намерят някой, който да повдигне този въпрос, но дори да го повдигне, Конституционният съд ще ги пореже."

Колко струва един мандат на национално ниво – какъв е броят гласове, които осигуряват един мандат?

Доскоро беше 12-13 000 гласа, сега падна на 9 480, закръглено 9 500 гласа, поясни Михаил Константинов.

"Средно 9 500 дават един мандат на партията."

Тристепенен математически алгоритъм без човешка намеса определя в кой район коя партия какво взема, поясни проф. Константинов.

"Вкарваме числа, изкарваме мандати. На регионално ниво може да има несправедливости, обаче партията си определя мандатите на национално ниво."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Славчо Томов , доц. Зорница Горчева и акад. Григор Горчев

Медицински университет – Плевен беше домакин на Втория Конгрес на БАМИРХ

В периода 19-21 юни 2025 година Медицински университет – Плевен беше домакин на Втория Конгрес на Българската Асоциация по минимално инвазивна и роботизирана хирургия (БАМИРХ) с международно участие. Престижният научен форум привлече над 250 специалисти от Европа и САЩ по лапароскопска и роботизирана хирургия, от които 24 чуждестранни и 89 български..

публикувано на 15.07.25 в 14:22
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова: Акциите срещу нас целят да ерозират общественото доверие

" Всеки изминал ден ние получаваме все повече доказателства, че тук става въпрос за избирателно правосъдие , за използване на репресивния апарат на страната, не за да въздава справедливост, а за да притиска политически опонент или този, който дръзва да изрази висок глас в посока, различна от властимащите. Имам предвид не само ареста на кмета на Варна,..

публикувано на 15.07.25 в 13:27
Дора Терзиева и Валя Крулева

Учителите за отпуските, летните дежурства в детските градини и какво ще произтече от това, ако те не затварят през лятото?

В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в  ДГ 96 "Росна китка", Валя Крулева старши учител  в ДГ - 96  "Росна китка "и Михаил Кючуков  логопед .  Темата е продължение:  Ще работят ли софийските детски градини цяло лято? Поводът за темата..

публикувано на 15.07.25 в 10:57
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27