Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е американският закон, възхитил Костадин Костадинов за изчистване на медийната среда?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Костадин Костадинов заяви, че е готов със законопроект по темата с медиите и даде като положителен пример за такава практика САЩ, маркирали като чуждестранен агент дейността на организации, финансирани от чуждестранни фондации.

Законът за регистрация на чуждестранни агенти е приет в Съединените Щати с двупартийна подкрепа през 1938 година.

Идеята на подкрепилите го е да осветлят пропагандата на нацистите, идваща в страната. Законът, който все още е в сила, най-общо налага задължителна регистрация на онези индивиди, които изпълняват поръчки да следват интересите на чуждо правителство, политически организации, бизнеси, дружества с нестопанска цел и държавни дружества. Целта е прозрачност.

Законът се появява в момент, в който Съединените Щати се опитват да се справят с нацистка пропаганда в навечерието на Втората световна война. Регулирането на пропагандата в Щатите е сложен процес, защото се навлиза в територията на свободното изразяване – нещо, гарантирано с уникалната за Америка Първа поправка в Конституцията. Разпоредби за ограничаване на каквито и да е послания биха могли да се разглеждат като противоречащи на изконната ценност за "пазар на идеите,“ където се допускат добри и лоши идеи, като в крайна сметка добрите побеждават. Разбира се, има изключения, когато става дума за реч, която води след себе си сериозна и непосредствена заплаха за обществото.

В Съединените Щати искане за регистриране като чуждестранен агент бе отправено към контролираната от руското правителство RT след обвинения в разпространение на дезинформация по време на изборите през 2016 година. Подобно искане бе отправено към китайската China Global Television Network и към катарската Al-Jazeera.

От друга страна към някои медии с финансиране от чужди правителства няма такова изискване – медии като BBC World Service и Deutsche Welle. При някои медии като тези има изградени здрави гаранции за редакционна независимост, така че този, който дава парите, да не влияе на съдържанието, но подобна селекция при искане за обозначаването на медии като чужди агенти води до изпращане на смесени сигнали.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Младен Петков.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28