Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"С тази машина, която съдържа отровата на антибългаризма, не можем да се оправим"

Петър Колев, РСМ: Грубото отношение към българите изживява своя апогей. Това е официална политика

"Има структури в Македония, които дълбоко не желаят тя да стане част от ЕС"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"За последната година има над 100 сигнала изпратени до европейски институции от наши съграждани в РСМ. Сигналите към европейските институции нарастват, което е изключително парадоксално. От една страна всички в Македония твърдят, че искаме да станем по-бързо членка в ЕС, а като че ли тази практика на грубо отношение към българите в Македония доживява своя апогей."

Това каза пред БНР Петър Колев, юрист и журналист, председател на Граждански демократичен съюз в Северна Македония.

РСМ погазва основни принципи на европейското семейство, категоричен е Колев, който подчерта, че Европейската комисия отчита нарастване на езика на омразата и проблемите, свързани с правата на човека в Северна Македония.

Все още няма информация дали извършителят на нападението върху българския културен клуб в Охрид "Цар Борис III" е арестуван, посочи той.

"Има достатъчно доказателствен материал, споменава се и името му. Има камери и се знае всичко. Надяваме се, че полицията ще си свърши работата."

"Ако човек познава близкото и далечно минало на такива инциденти, със сигурност на този човек ще му се размине – с административно или друго наказание, което няма да промени начина му на живот", коментира Петър Колев в предаването "Преди всички".  

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Колев даде примери с инциденти и хулигански прояви в близкото минало, при които никой от организаторите и участниците не е бил наказан.

Той изрази предположение, че "се прави от някакви структури в Македония, които дълбоко в себе си не желаят Македония да стане част от ЕС".

По думите му "това е официална политика в Македония", а официалните власти "ползват груб език към българите и към България".

"Това е едно подстрекаване на агресия в обществото."

Отразяването на нападението над културния ни клуб в Охрид е еднотипно – "текстовете имаш чувството, че са писани на един и същи компютър", което подсказва, че това, което се случва, не е инцидент, а има координация и ясна цел, изтъкна още сънародникът ни.

"И тази цел не се е променила години наред. Българските организации в Македония повече от 30 години се опитваме да решим този проблем по институционален начин – с нашите жалби, водихме дела, съдебни, опитвахме се да направим всичко, което ни позволява законът. Ние разбрахме, че с тази машина, която съдържа основата на отровата на антибългаризма, не можем да се оправим."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джулиан Асандж напуска съда в Сайпан, 26 юни 2024 г.

Джулиан Асандж напусна съда като свободен човек

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж се призна за виновен пред американски съд за получаване и публикуване на американски военни тайни, след като сключи сделка с прокуратурата, която му гарантира свободата. Делото срещу Джулиан Асандж беше гледано в Сайпан - столицата на малката островна американска територия Северни Мариански острови,..

публикувано на 26.06.24 в 07:35
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50