Това каза пред БНР Петър Колев, юрист и журналист, председател на Граждански демократичен съюз в Северна Македония.
РСМ погазва основни принципи на европейското семейство, категоричен е Колев, който подчерта, че Европейската комисия отчита нарастване на езика на омразата и проблемите, свързани с правата на човека в Северна Македония.
Все още няма информация дали извършителят на нападението върху българския културен клуб в Охрид "Цар Борис III" е арестуван, посочи той.
"Има достатъчно доказателствен материал, споменава се и името му. Има камери и се знае всичко. Надяваме се, че полицията ще си свърши работата."
"Ако човек познава близкото и далечно минало на такива инциденти, със сигурност на този човек ще му се размине – с административно или друго наказание, което няма да промени начина му на живот", коментира Петър Колев в предаването "Преди всички".
Колев даде примери с инциденти и хулигански прояви в близкото минало, при които никой от организаторите и участниците не е бил наказан.
Той изрази предположение, че "се прави от някакви структури в Македония, които дълбоко в себе си не желаят Македония да стане част от ЕС".
По думите му "това е официална политика в Македония", а официалните власти "ползват груб език към българите и към България".
"Това е едно подстрекаване на агресия в обществото."
Отразяването на нападението над културния ни клуб в Охрид е еднотипно – "текстовете имаш чувството, че са писани на един и същи компютър", което подсказва, че това, което се случва, не е инцидент, а има координация и ясна цел, изтъкна още сънародникът ни.
"И тази цел не се е променила години наред. Българските организации в Македония повече от 30 години се опитваме да решим този проблем по институционален начин – с нашите жалби, водихме дела, съдебни, опитвахме се да направим всичко, което ни позволява законът. Ние разбрахме, че с тази машина, която съдържа основата на отровата на антибългаризма, не можем да се оправим."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..