Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Картини на турския художник Джошкун Сами са подредени в Художествената галерия в Силистра

До края на месец октомври Художествената галерия в Силистра представя самостоятелната изложба „Бавно завръщане“ на турския художник Джошкун Сами.

Картина на турския художник Джошкун Сами  Снимка: Незабравка Кирова
Творецът е роден и израснал в Силистра. Самостоятелно е представял своето творчество основно в Истанбул, където живее и в Лондон.
Творба на турския художник Джошкун Сами  Снимка: Незабравка Кирова
Негови картини са участвали и в групови изложби, както в Турция и Великобритания, така и в България.
Джошкун Сами е роден през 1973 година – основното и средното си образование завършва в България. В училищата „Димитър Дончев“ и „Никола Вапцаров“, където е завършил паралелката по изобразително изкуство.

Творба на турския художник Джошкун Сами  Снимка: Незабравка Кирова
Докато изчаквам да започне разговорът ми с него – ставам неволен свидетел на среща със съученик, с когото не са се виждали поне от 30 години. Нужни бяха няколко минути, за да разпознае приятел от детските си години. Така научих, че някога е обичал да рисува анимационни герои и че негов вдъхновител и ментор по пътя към изкуството е силистренският художник Вихрен Иванов, който им е бил учител. В средното училище продължава под наставленията на Милен Богданов.

"Освен това съм получавал напътствия от много художници, които много ценя като Димитър Кунев, Пламен Аврамов, Стефан Пенчев. В последствие отидох в Истанбул, там завърших Факултета по живопис в Университета по изящни изкуства - бакалавърска и магистърска степен съм завършил. В последствие бях в Париж, в Сорбоната завърших френска фонетика. В момента съм в Истанбул, там работя и живея",  Джошкун Сами.
Картина на турския художник Джошкун Сами  Снимка: Незабравка Кирова

Днес Джошкун Сами прави илюстрации за поетични книги, театрални плакати и списания. Не спира и да рисува, участвайки в различни проекти и изложби.

Той има хубави спомени от детските си години:

"Това бяха щастливи времена, защото бяха безгрижни времена, полагахме усилия да мислим за изкуство".

Картина на турския художник Джошкун Сами   Снимка: Незабравка Кирова
Експозицията „Бавно завръщане“ на Джошкун Сами ще остане в залите на Художествената галерия в  Силистра до 29 октомври.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30