Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Леглата са пълни едва наполовина, напускат медици, а заплатите не са индексирани от години

Врачанската болница отново под риск. Кметът: Ако държавата продължи да се държи като мащеха, няма да стане

Лекари, пациенти и местната управа апелират да се обърне внимание на стратегическата регионална държавна болница

Снимка: Ива Антонова

На прага на зимата и в условията на тежка икономическа криза Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца отново е в риск.

Леглата в лечебното заведение са запълнени наполовина, напускат лекари и медицински сестри, а заплатите не са индексирани от няколко години.

Това са част от проблемите на най-голямата болница в региона, които отново излизат на преден план след кратък период на относителна стабилност.

Врачанската болница излиза от ремисия. В началото на миналата година пропадането на най-голямото лечебно заведение в региона беше овладяно с банков кредит от 5 200 000 лв. С парите от заема бяха вдигнати запорите на болничните сметки и започна редовно изплащане на заплатите и текущите задължения, както и погасяване на дълговете от над 15 милиона лв. Повсеместното поскъпване през тази година е на път да разруши крехката стабилност на болницата.

Досегашният директор е подал оставка, а в момента лечебното заведение се оглавява от д-р Кети Ценова.

"Моето желание е да се изравнят заплатите с изискванията на НРД. Парите трябва да се изкарат – с повече работа, с повече апаратура, която ще позволи на лечебното заведение да работи по по-добре платени клинични пътеки. Но медицинският персонал – лекари и сестри, е най-ценният ресурс."

Трябва да се види защо има отлив на пациенти, допълва д-р Ценова.

През годините хроничните проблеми на врачанската болница, която остана без отделения по съдова хирургия, урология, очни и инфекциозни болести, причиниха отлив на пациенти и медицински персонал.

"Докторите са златни хора, и сестрите, и метачките, дето метат. Да обърнат внимание на нашата болница във Враца, защото имат нужда хората от лекуване", апелира възрастна пациентка от Криводол.

Към държавата като основен собственик на врачанската болница протегнаха ръка и по-малките собственици на дялове в здравното дружество – десетте общини в област Враца. Опасенията им за риска пред лечебното заведение са големи, особено сега в условията на растящи цени на прага на зимата.

"Цените на газа са огромни, цените на храните са огромни, цените на медикаментите са много по-високи. Така че е нормално разходите да бъдат много по-големи. Без подкрепа на държавата, която притежава 83% от дяловете на държавната болница, няма да стане", коментира кметът на Враца Калин Каменов. Той е категоричен, че ако държавата "продължи да се държи като мащеха" към болницата, "няма да стане".

Каменов припомни, че болницата във Враца е стратегическа регионална болница заради два стратегически обекта на територията на областта – Националното газохранилище в Чирен и АЕЦ "Козлодуй".

"Не може държавата да казва – за едни има, за други няма."

Кметът вижда възможни решения в изграждането на фотоволтаичен парк и термопомпи по оперативни програми, за да може да се намалят енергийните разходи на болницата.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
Снимки: Ива Антонова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05