Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Голямата причина за студентските протести е липсата на правова държава"

Бойко Василев: Сръбските студенти бягат от политиката, но идеите им ще трябва да станат политика

"Противникът на тези студенти е Вучич и не е Вучич"

| Интервю
Бойко Василев
Снимка: Георги Налбантов

Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава, падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда.

Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко Василев, автор на документалния филм "Булевард "Революция".

"Противникът на тези студенти е Вучич и не е Вучич. Те не се месят в политиката, те не казват, че опозицията застава с нас, те казват, че се борят за правова държава и да няма корупция, искат законът да важи за всички".

По думите на журналиста протестът на студентите трябва да бъде поставен в контекст:

"Успяха ли техните родители, които с протестите си свалиха Милошевич през 2000 г.? Масово е мнението, че не са успели. ... При Зоран Джинджич Сърбия вървеше напред, но той беше убит, защото мафията и тайните служби на бившия режим видяха, че той ще стигне докрай. ... Сега вече виждаме тези студенти, които правят нещо съвсем различно. Те са убедени, че те ще успеят там, където родителите им не са успели. Второ - те са убедени, че за разлика от родителите им, те не са малцинство, а зад тях е цяла Сърбия. И третото нещо е, че те бягат от политиката като от огън. Сред тях има всякакви - леви, десни, центристи, едни харесват Русия, други - не. Но са обединени от каузата институциите в Сърбия да работят добре и страната да върви напред". 

Централен герой във филма "Булевард "Революция" е една от най-популярните звезди в Сърбия – актьорът Драган Мичанович, който изигра Зоран Джинджич в сериала с българско участие "Операция "Сабя" и днес активно подкрепя студентите. Протестиращите от различни възрасти също правят своите сравнения с 90-те години – с успехите и неуспехите, дори с музикалните рефрени на онова време. Сред героите на филма са привърженици и критици на бунта, сред които режисьорът Горан Маркович и председателката на сръбския парламент Ана Бърнабич.

На 26-и февруари, сряда, от 21:30 ч. по БНТ 1 в рубриката за актуална документалистика "В кадър" ще бъде излъчен "Булевард "Революция". Сръбските студенти протестират – падането на козирката на гарата в Нови Сад, убила 15 души, отприщи енергия, която разтърси 13-годишното управление на Сръбската прогресивна партия и на президента Александър Вучич. 

"Булевард на революцията" е старото име на централна белградска улица. Голяма част от действието във филма на Бойко Василев се развива именно на този най-дълъг и най-стар булевард на Белград, там се провеждат и част от протестите. Булевардът помни и протестите през 90-те, когато сръбските студенти няколко пъти се вдигаха срещу режима на Слободан Милошевич. На 5-и октомври 2000 г. те сякаш успяха: Милошевич бе свален и Сърбия тръгна към Европа с лидерството на тогавашния премиер Зоран Джинджич. На 12-и март 2003 г. обаче сръбският министър-председател бе убит.

Оператор на документалния филм "Булевард "Революция" е Михаил Врабчев, режисьор е Лъчезар Аврамов, редактор и съавтор – Албена Колчакова, видеотехник – Пламен Първанов, изпълнителен продуцент – Мария Чернева.

Интервюто на Георги Налбантов с Бойко Василев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30