Кореспондентът на БНР в Израел Феня Декало беше поканена преди три години на 90-тия рожден ден на леля Шарлота Франсез. Организираха го като изненада. В Израел наричат тази възраст героична, но в момента, когато изрекоха тази дума, тя се засегна. Малкото кавалери в пенсионерския клуб, който посещава всеки ден, знаеха само за 70 от нейните лазарници. Повечето са младежи пред нея. Но само по възраст! Толкова красива, елегантна и надарена с таланти като хубав глас и прекрасно умение да танцува, тя продължава да е обект на въздишките им. И собствената ни баба си признаваше само 70 от годините си. Казваше, че останалите ги е оставала на съхранение в банката и всяка година получава като лихви още една година.
Леля Шарлота е родена във Видин и през целия си живот с гордост обяснява, че е „българка“ и пояснява, че е ,макар и далечна, роднина на Жул Паскин и Стефан Цвайк. От детските си години край Дунав си спомня разходките с двете си приятелки, които са махали жълтите звезди и и са скитали по самия бряг. Там обаче веднаж са видели шлепове с румънски, а може би и украински, евреи. Те са им махали и са молели за вода и хляб, но немски войници са стреляли по всеки, който се е опитал с плуване да им занесе провизии.
В спомените ѝ е преселението в Израел. Още на пристанището я предупредили, че е на възраст за призоваване в армията. Решила набързо да се омъжи. Намерили ѝ мъж с няколко години по-млад от нея, висок и строен. Имал и интересна работа- шлифовал диаманти. До смъртта му преди няколко години, живееха в хармония. Имат две дъщери, шест внуци и вече 12 правнука.
"Отивам на фризьор, имам хубави дрехи Винаги като идват някои гости ме карат да пея".
Става въпрос за състезател от отбора „Челси“, който като посланик на добра воля посещава пенсионерски клубове по света и танцува с техни членове. Правят и снимки. Първата- ще получи награда. Нейната снимка също е изпратена, но тя мисли ,че ще е на второ или трето място и наградата ще й убегне.
Наистина винаги е била елегантна, при това семейството не винаги е разполагало с много пари. В диамантената индустрия е имало доста кризи. Тогава и тя е работела от сутрин до вечер- най-напред като касиерка в супермаркет, а после като чиновничка. Намирала е време да обикаля магазините и знаела къде какви промоции предстоят. Домашното обзавеждане купили на вноски. Винаги е била елегантна, въпреки че все живеела на кредит."Спомням си, че прекарахме добре живота си с Мони. Имаме внуци, деца - това е радост".
Всеки четвъртък(и до ден днешен) леля Шарлота ходи на фризьор. В петък посреща всеки, който иска да се срещне или да поговори с нея на запазена маса в кафенето на един от централните МОЛ-ове на Нетаня. Освен кафето, с което черпи гостите си, тя отваря и кутия домашно приготвени сладкиши.
Ритуал е било в петък съпруга ѝ да измие пода на целия апартамент, тя да направи различни сладкиши за гостите си и за закуска за цялата седмица. В тяхната къща се е ядяло малко. Наблягали на салата и хапвали най-много по половин филийка намазана с нещо или с малко салам на закуска, обед и вечеря. На обед - задължително супа и по един плод. Вечерята била най-ограничена. Така и двама със съпруга ѝ, без да ходят на фитнес, запазили елегантните си фигури. Традицията се спазва и сега.Освен, че ходи на пенсионерския клуб, на леля Шарлота ѝ се полага, платена от отчисленията на пенсията ѝ, санитарка - помагачка в доминиканската работа и в грижите за външността ѝ. Но не винаги е подходяща. Сега леля Шарлота е със счупена на три места раменна кост. Въпреки че обикновено до сладкарницата в МОЛ-а се стига с асансьор, санитарката я придумала да се качат с ексалатора. Паднала, повличайки и помощничката. Надява се до пролетта, до конкурса, костта не само да заздравее, но и да си движи свободно ръката.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..