„Тази година, тъй като последните години и ние самите като организация се насочваме и говорим повече за климат и промени, които се отразяват на начина на живот и налагат една промяна, която ние като жители на планетата трябва да осъзнаем, и да променим нещо, да не бъдем пасивни и да очакваме да се случва извън нас. Причината е тази, че все по-осезаемо виждаме метеорологични промени, които не са типични, които предизвикват доста щети, карат хората да направят доста сериозни промени в начина си на живот. Доста хора се изселват заради това, че настъпва суша и те не могат да произведат реколта, да имат поминък и да се изхранват", каза за БНР Любомира Колчева, директор на фондация „ЕкоОбщност” и организатор на конкурса „Дърво с корен”.
Конкурсът тази година ще се проведе за 13 път.
"Това, което ни радва и учудва е, че всяка година се появяват нови хора, които знаят от години за дървото, което има история и ни го представят по интересен начин", допълни за предаването "Нощен Хоризонт" Колчева.
Всички изпратени предложения ще участват в главната категория “Дърво с корен”.
"Втората категория е „Вековните дървета говорят“. В нея се разглеждат дървета, които са над 100 години и са свързани с историческа личност или случка от българската история. Третата категория е "Млад пирородолюбител", която поставя акцент върху това ние да научим за младежи, които полагат грижи за някое дърво".
До 17 октомври можете да изпращате предложения. Журито е съставено от доцент Весела Тенчева от Института по етнология и фолклор, доцент Евгени Цавков от Лесотехническия университет, има и един журналист. Необходимо е да изпратите описание на дървото, историята му и поне 3 снимки на електронен адрес: tree@bepf-bg.org.
„Това, което трябва да се изпрати е снимки- по 2-3 снимки. Трябва да има една снимка на дървото в цял вид, за да може то да бъде оценено".
Необходимо е да има разрешение от фотографа, който е направил снимките или от човека, който е снимал дървото.
Изборът на победителите ще се извърши чрез онлайн гласуване от обществеността през ноември 2022 г.
Любопитните истории на всички постъпващи номинации може да следите на Фейсбук страницата "Дърво с корен".
Тазгодишният конкурс “Дърво с корен” се провежда като част от европейската инициатива "Климат на промяната"(#ClimateOfChange), която е съфинансирана от Европейската комисия в рамките на програма DEAR (Програма за образование за развитие и повишаване на информираността) и цели да развие у младите европейски граждани съзнателност и критично разбиране относно предизвиканата от климатичните промени миграция като едно от най-големите предизвикателства на глобализирания свят.
Конкурсът „Дърво с корен 2022” на фондация „ЕкоОбщност” се провежда в партньорство с „Асоциация на арбористите в България“ и „Адвенчър нет”.
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..
Снимки: БТА