Наредбата е изготвена, но все още не е приета.
"Тази наредба беше направена по мое време в Министерството на околната среда, но нейното изготвяне всъщност е започнало на по-ранен етап, включително с европейско финансиране за подготовката, за проучването на добри практики, но в наше време ние опитвахме да наваксаме големите забавяния в редица направления, включително в това и всъщност внесохме за обществено обсъждане тази наредба. Това обсъждане трябваше вече да е изтекло и да е прието от сегашния Министерски съвет, от сегашното служебно правителство". Това коментира в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Борислав Сандов, бивш министър на околната страна и водите:
"От една страна започнахме тази наредба чисто практично. Трябва да се стремим към въвеждане на всички принципи на кръговата икономика и да престанем с произвеждането, с бързото потребление на стоки и продукти, както и изхвърлянето им на сметищата. От втора страна тази наредба помага да намалим екологичния елемент, защото всичко това струва ресурс и щета за околната среда, а оттам за човешкото здраве и за бъдещите поколения, но също така то създава и редица проблеми в сегашната система за управление на отпадъците, защото когато отиде в общите контейнери и оттам на едни сортировачни машини, роторни машини, които сортират отпадъците, влизането на този тип продукти често води до аварии в системата, защото се получава едно затлачване, дрехите се увиват около тези ротори и на практика блокират системата, което носи допълнителни разходи за потребителите. В крайна сметка управлението на отпадъците през всички системи, които общините управляват и които държавата управлява, също е разход за страната ни. От трета страна има изисквания на европейско ниво. Европейската директива за управление на отпадъци и Директивата за екодизайн изискват от страните членки на Европейския съюз до края на 2023 година да бъдат въведени такива системи за разделно събиране на този тип отпадъци, както и за останалите типове отпадъци".
През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..
През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват 7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..
Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни . Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че средните глобални температури..
Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..
Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години. Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..
На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..
Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс". Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..