Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орлин Колев: Възможно е да се изработят адекватни временни правила за избор на председател на НС

Първо заседание на 48-ото Народно събрание, 19 октомври 2022 г.
Снимка: Ани Петрова

За първи път от 32 години Народното събрание не успя да започне работа заради невъзможността да избере председател на своето първо заседание. Станахме свидетели на нещо невиждано в българския политически спектър, но не бих си позволи да дам драстична квалификация като „конституционна криза“, заяви пред БНР Орлин Колев, който е доктор по конституционно право и преподавател в УНСС. Той отчете и че политическите партии не подмениха вота на избирателя.

Според разпоредбата в алинея 3, член 76 от Конституцията депутатите са задължени да изберат председател, обясни Орлин Колев.

„Ако не са се конституирали органите на НС, няма как да се даде ход на делата. Дори да се внесе законопроект, ако няма комисии, които да го разгледат и председател, който да го разпредели, на практика той ще се блокира“.

Липсва обаче разписан срок колко дълго може да се проточи процедурата по избор на председател на НС, поясни той.

„Бащите на Конституцията не са очаквали, че ще бъдем поставени пред подобна хипотеза“.

След като депутатите са положили клетва, те все пак могат да упражняват функциите си, каза той.

„Това НС може да свърши нещо. Има две направления при формирането на определените структури в парламента. Едните са органите на му - председател, заместник – председатели и парламентарни комисии. Неизлъчването на председател и комисии не пречи на народните представители да се конституират като парламентарни групи“.

Възможно е да се изработят временни правила за избор на председател, които да са адекватни на ситуацията, заяви докторът по конституционно право

„Може например да се премахне възможността да се гласува с „въздържал се“ при избора на председател. Идеята за въвеждане на ротационен принцип също би могла да бъде обхваната от временните правила“.

Дори да не се избере председател на НС следва да се даде ход на следващите стъпки, каза той.

„Това НС не вещае дълголетие, но няма разписана процедура, при която да бъде разпуснато. За да спазим предписанията и президентът да връчи трите мандата, трябва да имаме конституирани парламентарни групи“.

Конституционна криза ще е налице тогава, когато повече от два органа не функционират, обясни Орлин Колев.

„Имаме органи, които са с изтекъл мандат, но е малко пресилено да се говори за такава“.

Най-лесно е да обвиняваме една абстракция като основния закон, но той не може да бъде оправдание за определено политическо поведение, категоричен е той.

Ролята на Конституцията не е да уреди всяко едно обществено отношение в неговите детайли, а да установи основите на публичната власт. Съветвам политиците да проявят разум“.

Цялотои нтервю на Спас Крайнин с д-р Орлин Колев може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на президентските избори

Конституционният съд в Румъния потвърди резултатите от провелия се на 24 ноември първи тур на президентските избори. След това решение остава насрочения за 8 декември балотаж, на който ще се явяват националистът Калин Джорджеску и лидерката на десноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони. КС на Румъния решава на 2-ри..

публикувано на 02.12.24 в 19:57
Министър-председателят на Франция Мишел Барние

В сряда се очаква вот на недоверие да свали френското правителство

Във Франция крайната левица и крайната десница обявиха, че ще внесат в парламента искане за вот на недоверие на правителството на малцинството, начело с Мишел Барние. Партиите "Непокорна Франция" на Жан-Люк Меланшон, плюс останалите 3 в лявата коалиция Нов Народен фронт и "Национален сбор" на Марин льо Пен не можаха да накарат премиера Барние да отмени..

публикувано на 02.12.24 в 19:22
Доц. Наталия Киселова

БСП с призив към групите в НС, но без ДПС-НН: Време е да седнем на своеобразна кръгла маса

От БСП - Обединена левица канят на обща среща утре всички парламентарни групи, без ДПС - Ново начало,  съобщиха от пресцентъра на социалистите. От левицата изразяват готовност да организират тази обща среща във вторник, в удобно за шестте формации време. "Очакваме Вашия отговор, както и състава на Вашите преговорни екипи", гласи съобщението...

публикувано на 02.12.24 в 19:13

Стачки във "Фолксваген" срещу планирани съкращения

Работници в девет завода в Германия на автомобилната група "Фолксваген" (Volkswagen) проведоха днес двучасови стачки в девет завода в Германия, за да подчертаят несъгласието си с планираните съкращенията на заплатите и затварянето на фабрики, които според компанията са необходими, предаде "Асошиейтед прес". Работа спря и основният завод на..

публикувано на 02.12.24 в 19:11

Българите, обвинени във Великобритания за шпионаж в полза на Русия, опитвали да примамят Христо Грозев

На днешното заседание на Централния наказателен съд в Лондон, където е в ход процеса срещу шестимата български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, основно внимание бе отделено на плановете за примамване на българския раследващ журналист Христо Грозев от "Белингкат“. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е..

публикувано на 02.12.24 в 19:04
Анатоли Стайков

Анатоли Стайков: Много трудно някой би могъл да прогнозира какво ще се случи в Грузия

Проблемът в Грузия е породен по-скоро от вътрешнополитически обстоятелства. Това заяви пред БНР журналистът Анатоли Стайков. Грузия има нужда от много силна и недвусмислена подкрепа от Европа, за да не попадне под контрола на Русия.  С този призив се обърна грузинската президентка Саломе Зурабишвили към Европейския съюз след четвъртата нощ..

публикувано на 02.12.24 в 19:03

МФ: Бюджетният дефицит намалява с 300 млн. лева до 3,7 млрд. лв. към края на ноември

Министерството на финансите очаква минимални свиване на дефицита през ноември спрямо октомври, показват предварителните данни. Според тях хазната е на минус с 3,7 милиарда лева при близо четири милиарда лева дефицит през октомври. МФ: Бюджетен дефицит от 3,9648 млрд. лева към края на октомври В началото на всеки месец от Министерството на..

публикувано на 02.12.24 в 18:47