Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напусна ни акад. Антон Дончев. Поклон пред таланта и паметта му!

акад. Антон Дончев
Снимка: Ани Петрова

На 92-годишна възраст почина бележитият български писател и общественик академик Антон Дончев. Това потвърди за "Хоризонт" издателят Иван Гранитски

Дончев е прекарал последните си дни в реанимацията на ВМА, като от лечебното заведение съобщили за bTV, че е починал след сърдечно боледуване.

В Златния фонд на БНР се пазят неговите думи: "Трагедията на българския народ и трагедията на моето семейство, и на мен, и на моето поколение това е, че ние през цялото време живеехме за утре. Погледнете положението на Българя. Българската национална идея е обединение на българската нация. Българският народ чака да се обедини. Отрязана е част от него. Дайте да видим как ще я съберем".

В едно от последните си интервюта споделя, че му е мъчно за това, което се случва в България:

"Ние приказваме зле, студено, без сърце, а това не е нашият език. Това, което се случи в момента в България – българи да се изправят срещу българи, да стане наистина едно време разделно… Не може да имаш българско сърце и да не ти е мъчно за това, което се случва.

Антон Дончев започва да пише стихове още в детска възраст, но публикува първата си книга едва на 25 години.

Академикът е мъдрец и хуманист, който цени силата на детайлите, долавя вълненията на своя народ, обича красивото и се прекланя пред духовното.

Първият му роман "Сказание за времето на Самуила" е публикуван през 1961 г. Става световноизвестен с романа си "Време разделно", преведен на 30 езика, с над 2 млн. тираж. Романът е екранизиран през 1987 г. от режисьора Людмил Стайков.

"Всички книги, които съм написал, са изпети", казва човекът, който търси светлина за хората и за когото историческите извори са най-достоверният път за преоткриване на далечното минало.

Антон Дончев е награждаван за творчеството си многократно. Сред по-важните отличия са: орден "Стара планина" първа степен, националната литературна награда "Йордан Йовков", орден "Св. Св. Кирил и Методий" огърлие за значими постижения в културата и държавната награда "Св. Паисий Хилендарски". 

"Антон Дончев е не само ярък писател, белетрист, а и духовен стълб на нашето общество, будител! Той имаше хиляди срещи в цялата страна, в които правеше духовни проповеди, не толкова премиери на своите книги. Загубата е голяма, но отвъд трагизма - той доживя почти библейска възраст и изпълни своето дело!". Това каза издателят Иван Гранитски пред БНР.

Интервюто на Даниела Големинова с Иван Гранитски в предаването "12+3" и думи на акад. Антон Дончев от Златния фонд на БНР можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Златко Желев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10