Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Джуров и Стоян Караиванов - гости в сезона на Радиооркестъра

В програмата са рядко изпълнявани музикални творби

3
Снимка: БНР

На 21 октомври от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще събере на една сцена един от най-уважаваните български диригенти - проф. Пламен Джуров, и един от най-бързо набиращите популярност млади музиканти в страната - бандонеониста Стоян Караиванов. Двамата избират да представят пред родните меломани интересни и малко познати произведения - сред тях позабравената „Поема-ноктюрно“ от българския композитор Хераклит Несторов, премиерата за България на „Tres movimentos concertantes” от Даниел Бинели, „Adios Nonino” от Астор Пиацола, а за финал - колоритната музика към драмата „Арлезианката“ от Жорж Бизе, съставяща две симфонични сюити.

Стоян Караиванов, който ден преди концерта отпразнува 25-ия си рожден ден, е първопроходец по отношение на свиренето на бандонеон в България. За около две години той направи така, че за него и инструмента, характерен най-вече за танго нуево, да се говори често и с възторг. През 2021 г. Стоян завършва майсторския клас на световноизвестения бандонеонист Хуан Хосе Мосалини. През 2022-ра работи с маестро Даниел Бинели, бандонеонист в секстета “Танго Нуево” на Астор Пиацола, както и с Хуанхо Мосалини, преподавател по бандонеон в консерваторията “Едгар Варез” в Париж. Бинели му поверява своя Концерт за бандонеон и симфоничен оркестър, който досега в Европа е изпълнявал само лично. 

Макар и толкова млад, нашият талантлив музикант вече мисли за бъдещето на инструмента в България - преподава на трима ученици, изнася концерти с квинтета "5/4 Танго" и в трио с пианиста Людмил Ангелов и тромпетиста Петър Македонски, а последният му проект е танго оркестър. 

Стоян Караиванов на церемонията
За забележителните си успехи Стоян Караиванов беше отличен с наградата "Олга Камбурова" 2021 в подкрепа на младите таланти, връчвана от екипа на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" в рамките на националната анкета "Музикант на годината".
Едва ли има по-добър избор на диригент за тази програма от маестро Пламен Джуров, който е и композитор и има огромен опит в съвременния репертоар. Той винаги избира по-рядко изпълнявана и дори екзотична музика, когато гостува на Радиооркестъра, за радост на меломаните. 

Диригентът Пламен Джуров
Маестро Джуров и Стоян Караиванов гостуваха в предаването "Алегро виваче" преди концерта си със Симфоничния оркестър на БНР. Чуйте разговора в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23