Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Убитият египетски лешояд Бояна е отгледана по иновативна програма

Бояна
Снимка: bspb.org Фото: © Волен Аркумарев

"Тече разследване. Стана ясно и се потвърди, че е стреляно с ловно оръжие. Открити са две сачми в тялото на птицата. По наша неофициална информация разследващите са иззели ловно оръжие в района на експертизата, но със сигурност се водят следствени действия и се надявам да се стигне до извършителя", каза БНР Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците.

Той обясни, че в практиката са установявали, че редки птици са отстрелвани по хулигански причини.

"Най-опасните случаи са отстрелване с цел препариране. Такъв е случая, при който бяха намерени убити защитени видове животни в района на Разград с цел препариране. Надявам се прокуратурата да си свърши работата. Там в дома на препаратор бяха намерени десетки защитени видове - орли, соколи".  

Български бракониери убиха египетския лешояд Бояна, която бе станала световна сензация. Тя бе първият египетски лешояд, излюпен в eвропейски зоопарк, освободен и сформирал двойка в дивата природа на страната ни, съобщи Българското дружество за защита на птиците.
"Бояна беше емблематична птица, защото ние изпълняваме иновативна програма за подпомагане на египетския лешояд. За да не изчезне напълно този вид, всяка година по няколко птици, които са отгледани в зоопаркове по иновативна технология -  метод, който разработихме тук, птиците прекарват около месец в клетка, после ги пускаме на свобода в Източните Родопи, където имат възможност да се социализират с други лешояди, да се научат да търсят, да се справят с въздушните течения. Бояна е една от птиците в тази програма. Тя успешно мигрира до Африка, там оцеля, тъй като там ги дебнат много опасности, завърна се в Европа, посети много страни. Тя стана първият лешояд от тази програма, който си намери партньор и отгледа малки птици. Този отстрел беше голям шок за нас". 


Той обясни, че наказанието за отстрелване на египетски лешояд е лишаване от свобода до 5 години и глоба до 5 хиляди лева.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21

Сметище край язовир "Искър" ще бъде разчистено от доброволци и ветроходци

Ветроходци и любители на природата се обединяват днес от 10 часа за почистване на нерегламентирано сметище край язовир "Искър". Ветроходни клубове са потърсили помощ от швейцарската организация "Биодизайн" , която предоставя ръкавици, чували и други необходими консумативи за разчистването на района край язовир "Искър". Партньори на..

публикувано на 21.09.24 в 07:21

Над 172 млн. кг отпадъци са събрани благодарение на инициатива за почистване на крайбрежните райони

Над 172 милиона килограма боклук са изчистени от плажове и морски зони благодарение на Световния ден за почистване на крайбрежните райони , който отбелязваме днес.  Боклуците са събрани от над 18 милиона доброволци, включили се в акциите, които се провеждат всяка година от 1986-а насам, обявиха организаторите на екологичната инициатива. Тя е създадена..

публикувано на 21.09.24 в 05:26
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57

От "Деня на Земята" искат повече регулации за пластмасата, на която са изложени домашните любимци

Проблемът със замърсяването с пластмаса не е свързан само с околната среда, а и със здравето на хората и животните, сочат все повече изследвания. Микропластмаса е открита в различни човешки органи, включително в мозъка . Рисковете за здравето на хората заради микропластмасата, т.е. частици по-малки от 5 милиметра в диаметър, все още не са..

публикувано на 04.09.24 в 20:19