Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи сблъсък на новия британски премиер с лидера на опозицията

Риши Сунак
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският президент Джо Байдън и новият британски премиер Риши Сунак  в телефонен разговор потвърдиха отново "специалните отношения" на двете си страни и се съгласиха за важността на подкрепата за Украйна, съобщи в изявление Белият дом, предаде Ройтерс.
Байдън и Сунак се договориха и за  важността на работата за справяне с предизвикателствата, които поставя Китай, и за осигуряване на устойчиви и достъпни енергийни ресурси, се казва в изявлението.
След разговора между Сунак и Байдън стана известно, че се очаква между двамата да има лична среща на предстоящата среща на върха на Г-20 в Индонезия, съобщи говорител на "Даунинг стрийт" 10. 

Във Великобритания Риши Сунак се подготвя за първия си парламентарен контрол като премиер на страната. Появата му е очаквана с интерес с оглед на проблемите пред страната, свързани с фискалната политика и икономическите трудности. 

Риши Сунак ще дебютира днес в Камарата на общините, където ще се изправи за първи път срещу Киър Стармър – лидера на главната опозиционна Лейбъристка партия, ден след като отстрани 11 министри от предишния кабинет на Лиз Тръс. Между другото усилено се говори, че е възможно отлагане на планираното за 31 октомври представяне на новата фискална политика на правителството от финансовия министър Джеръми Хънт. 

От Даунинг стрийт заявиха, че решение по въпроса още не е взето. Джеръми Хънт работи по така наречения „Мини-бюджет Халоуин“, откакто встъпи в длъжност преди по-малко от две седмици, като основната му задача е как да запуши дупката от 40-милиардния дефицит.

Вестник „Таймс“ пише тази сутрин, че се очаква Риши Сунак да се срещне днес с Джеръми Хънт, за да обсъди предложенията на министъра. Увеличаването на данъци и съкращаването на обществени разходи са сред опциите.

Предполага се, че Риши Сунак, който е бивш министър на финансите, би желал отблизо да контролира цялата икономическа програма.

Сунак и Хънт биха желали да оповестят мини-бюджета преди Английската централна банка да направи своето изявление за лихвените проценти, което е планирано на 3 ноември. 

В интервю за Скай нюз таз сутрин външният министър Джеймс Клевърли също не можа да потвърди дали фискалният план ще бъде изложен на 31 октомври.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Павел

Президентът на Чехия допуска замразен конфликт в Украйна

Чешкият президент Петър Павел заяви пред Би Би Си, че временната окупация на някои украински територии може да бъде приемлива цена за запазване на държавността на Украйна и спасяване на човешки животи, предаде БТА. Павел заяви, че Украйна, дори и с всеобхватна подкрепа от западните съюзници, няма да може да освободи окупираните територии в кратък..

публикувано на 05.08.25 в 08:01
Дмитрий Медведев

Медведев обвини НАТО за руския отказ от мораториума върху ядрените ракети с малък и среден обсег

Русия не се смята за обвързана с мораторуама върху разполагането на ракети със среден и малък обсег с наземно базиране. Това се посочва в официално изявление на руското министерство на външните работи. "Решенията за насрещните мерки срещу разполагането на американски и западни ракети със среден и малък обсег ще се приемат след анализ на..

публикувано на 05.08.25 в 07:59

Втора антична статуя от Хераклея Синтика ще бъде представена в София

В Националния археологически институт с музей при БАН  ще бъде представена изцяло реставрираната втора антична мраморна статуя от Хераклея Синтика.  За първи път тя ще бъде показана изправена, укрепена и с възстановена глава. Престоялият над 1600 години под земята мраморен паметник беше открит миналата година от екипа на проф. д-р Людмил..

публикувано на 05.08.25 в 07:52

САЩ: Депозит при издаване на туристически и бизнес визи

Пилотна програма на Държавния департамент на САЩ ще обвърже изискване за паричен депозит при издаването на туристически и бизнес визи за кандидати от страни с високи нива на пресрочване престоя.  12-месечната пилотна програма ще се прилага и по отношение на граждани на държави, за които се смята, че не извършват достатъчно проверки или предоставят..

публикувано на 05.08.25 в 07:51

Температурите в Испания надхвърлиха 40°C

В Испания е в разгара си втората гореща вълна за лятото. В понеделник температурите надхвърлиха 40°C на много места в централната, южната и западната част на полуострова. Жълт и оранжев код беше обявен в 12 автономни области. Жегата взе и жертва. 85-годишен мъж почина от топлинен удар в Бадахос. В града в Естремадура и в Кордоба, област..

публикувано на 05.08.25 в 07:39

В България училището все още няма модел за официално прилагане на ChatGPT. За какво може да помогне?

От началото на февруари в Европейския съюз има нови правила за работа на езикови модели като "ЧатДжиПиТи"(ChatGPT), "Джемини" (Gemini) и други. Разработчиците трябва да дават информация за това как работят техните модели и какви данни са използвали за обучението им . Правилата са част от Закона за изкуствения интелект, приет миналата година...

публикувано на 05.08.25 в 07:34

НАСА планира да построи ядрен реактор на Луната

Американската космическа агенция НАСА планира да построи ядрен реактор на повърхността на Луната, съобщи "Политико", като се позова на вътрешни документи на агенцията, предаде БТА като се позова на ДПА. Според информацията космическата агенция възнамерява в рамките на 60 дни да поиска конкретни предложения от промишлеността за 100-киловатов реактор,..

публикувано на 05.08.25 в 07:27