Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестната вълна, заляла Иран след смъртта на Махса Амини

Снимка: ЕПА/БГНЕС


"В Иран режимът на Ислямската република ни унижава, тероризира и пребива до смърт." 

"Нямаме право на живот, ние сме просто собственост на мъжете, които решават вместо нас какво да правим, къде да ходим."

Вече два месеца Иран е разтърсван от безпрецедентни по силата, мащаба и продължителността си протести срещу смъртта на 22-годишната Махса Амини. Младата жена е арестувана на 13 септември от нравствената полиция в Техеран за предполагаемо нарушаване на строгите правила за обличане на жените в Ислямската република. Според властите кичури коса са се подавали изпод хиджаба й и е била обута с впити дънки. Амини изпада в кома и почива. Семейството й твърди, че е бита и удряна по главата докато е в ареста. Властите и полицията отричат обвиненията и отдават смъртта й на сърдечно заболяване. 



Кончината на Махса катализира обществения гняв в Иран и демонстрациите не стихват. Иранци от всички възрасти, етнос и пол се обединиха, за да потърсят отговорност на правителството за излишно строгите морални закони, но жените бяха тези, които предизвикаха протестната вълна цунами. 

"Къде в Корана или друга религиозна книга или закон пише, че не можем да протестираме срещу това, което не желаем? Избрали сме това правителство, но вече не го искаме, родителите ни съжаляват за избора си по сто пъти на ден и се питат защо синовете и дъщерите им са убивани на улицата."

Повечето протести са мирни, дори и на масовите демонстрации в големите градове на страната иранките горят забрадки, често танцуват или режат косите си. Има и спорадични стачки в училища, университети и ключовата петролна индустрия. Заради жестоките репресии от страна на режима обаче се стигна до смъртта на стотици протестиращи, включително няколко десетки деца. 

Смъртта на младите демонстранти подклажда протестите, а имената и лицата им се превръщат в символи на съпротивата. Един от най-силните е на Ника Шакарами - 16 годишна ученичка от Техеран, която веднага прави впечатление с късата си прическа и боядисана в два цвята коса, както и подчертаващия очите й грим. Ника е открита мъртва десет дни, след като изпраща съобщение на приятелка, че я преследва полицията. Според семейството й тялото й е откраднато и погребано тайно, докато властите твърдят, че е починала след като паднала от сграда. За протестиращите Ника е героиня, загинала за каузата им. 

Според върховния ирански духовен лидер аятолах Али Хаменей протестите са оркестрирани отвън. 

Али Хаменей

"Станал е инцидент, починало е младо момиче. Наистина е горчива случайност и ние се разстроихме. Но за мен е ясно, че бунтовете са организирани от Америка и узурпаторския ционистки режим!"

Твърдата ислямска политика на иранското правителство отдавна предизвиква гнева на хората. Дори когато хиджабът става задължителен през 1983-а има протести. Недоволството се задълбочава с избирането на твърдолинейния президент Ебрахим Раиси, който засилва контрола над облеклото. 

Президентът на Иран Ебрахим Раиси

"Що се отнася до смъртта на Амини, тя се отрази на всички ни и смятам, че трябва да бъде изяснена. "

Протестите обаче са и срещу нежеланието на режима да проведе каквито и да било реформи. Като се добави и колапсът на иранската икономика през последните години и разширяване пропастта между бедни и богати, се получава идеалната рецепта за анти-правителствени демонстрации. 

Жертва на репресиите са и над 40 журналисти, те са задържани, бити и подложени на цензура при опита си да отразят събитията. Колегите им, Негин и Омид, са принудени да емигрират още преди години, за да могат да упражняват професията си без заплаха за живота и сигурността  - своята и на близките им. 

"Работех във вестник и написах статия на цяла страница за правата на жените. Когато отидох при главния редактор, той само погледна страницата, без да я чете, и каза, че не може да я публикува и не го направи."

"Основното нещо в работата ни беше да бъдем подлагани на множество нива на цензура. Помня как написах статия от хиляда думи, а във вестника се появи версия от петстотин думи, т.е. половината ми труд беше отрязан от различните редактори."

Протести в Иран

Двигателят на тези протести са младите, т.нар. поколение Зет, което, благодарение на интернет, вижда как живеят връстниците им в западните общества и не се страхуват да се опълчат на управляващите религиозни хардлайнери с искания за по-добър живот. 

Така например иранската катерачка Елназ Рекаби беше посрещната с викове „героиня” при завръщането си в Техеран. На състезание в Южна Корея 33-годишната Рекаби наруши стриктния дрескод за коса, покрита със забрадка, като излезе да се катери, вързана на конска опашка. По-късно Рекаби се извини и заяви, че хиджабът й е паднал „по невнимание“. Според запознати Рекаби е била принудена да направи извинението. Шори Баят е ирански шахматен арбитър, една от малкото жени на топ позиция в света. Тя сваля хиджаба си на Световната купа по шах в Шанхай през 2020. 

"Получих заплахи от иранските власти, поискаха да направя публично извинение и ми пратиха списък със стъпките, които трябва да предприема. Не можех да се върна в страната, защото наказанието за неносене на хиджаб е затвор и 75 удара с камшик. Освен това нямаше да ми позволят повече да изляза от страната и щяха да съсипят кариерата ми. Но постъпката ми струваше много - оставих цялото си семейство в Иран, дома, близките, всичко."

Ирански жени на площад „Имам Хомейни”  Снимка Емил Данаилов, subektiv.com

Шиба Амини, футболистка, през 2017 е изключена от националния отбор и са й отнети всички състезателни права, защото е играла без хиджаб и наред с момчета в Швейцария. 

"Отнеха ми всичко, съсипаха целия живот, който бях градила в Иран толкова години. Едно момиче няма никакви права в Иран. Например, не може да излезе да кара колело или мотор, не може да отиде на стадиона да гледа мач." 



Въпреки опитите на режима да ги заглуши, гласовете на иранците достигнаха до международната общност. Водещи френски актриси и холивудски звезди отрязаха кичури от косите си в знак на солидарност с жените в Иран. "За свободата", каза Жулиет Бинош, докато режеше кичур от косата си пред камерата. В протеста се включиха още Марион Котияр, Изабел Юпер, Изабел Аджани.

Шведската евродепутатка Абир ал Сахани също отряза от косата си по време на реч в Европейския парламент в Страсбург.

"Докато Иран не стане свободен, нашият гняв ще бъде по-силен от потисниците. Докато иранките не станат свободни, ще бъдем до вас", каза Сахани после взе ножица и отряза от косата си, заявявайки на кюрдски "жена, живот, свобода".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

76 станаха жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая

Броят на жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая нарасна на 76, съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, цитиран от агенция Ройтерс. Десетки пострадали при инцидента остават в болница. Причината за пожара остава неясна. Смята се, че е възникнал в ресторанта на хотела и бързо се разпространил по дървената конструкция...

публикувано на 21.01.25 в 21:59

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане на дете през изминалата година. Със средства от общинския бюджет са подпомогнати и 55 лица с репродуктивни проблеми. Общинският съвет увеличи размера на предоставените средства.  Еднократните помощи за раждане на дете се отпускат по реда на Наредба № 38 на Общинския..

публикувано на 21.01.25 в 21:35

Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна

Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна и дава прогноза за икономически растеж от 2,5% през тази година.  Оценката се съдържа в годишната анкета сред австрийските инвеститори  у нас. В проучването са участвали 98 компании в края на 2024 година. Въпреки политическите и икономически проблеми в страната,..

публикувано на 21.01.25 в 20:41

Превантивно ще се правят просеки под далекопроводите в област В. Търново

Електроразпределителното дружество "Енерго Про" и горските стопанства във Великотърновска област се споразумяха за съвместни действия за осигуряване на по-безпроблемна работа на далекопроводите в региона при влошаване на метеорологичните условия. По Коледните празници шест дена десетки населени места в Еленския Балкан и в община Велико Търново..

публикувано на 21.01.25 в 20:29
Висящият водопровод.

Старата столица е заплашена от сериозна водна криза заради 100-метров висящ и амортизиран водопровод

100-метрова, висяща на въжета, тръба над река Янтра, която е от захранващия водопровод за Велико Търново, всеки момент може да аварира и това означава безводие от поне два-три месеца за града. За това предупреди строителният предприемач Георги Георгиев, който е участвал в изграждането на водопроводната мрежа на Велико Търново и на водоснабдителният..

публикувано на 21.01.25 в 20:14

Калин Джорджеску с 38 процента подкрепа сред румънците

Крайнодесният кандидат Калин Джорджеску има значителна преднина пред останалите потенциални участници в изборите за президент на Румъния, съобщава Ройтерс.  Агенцията цитира анкета, според която Джорджеску се радва на 38 процента подкрепа сред румънците.  На цели 13 процентни пункта зад него е Крин Антонеску, който бе предложен от проевропейската..

публикувано на 21.01.25 в 20:06

Представители на 18 щата и окръг Колумбия с жалба в съда по казус за американското гражданство

Представители на 18 американски щата и окръг Колумбия заведоха колективна жалба в съда срещу разпореждането, с което президентът Доналд Тръмп лишава от правото на американско гражданство децата на нелегални имигранти, родени в Съединените щати. И 18-те щата са оглавявани от демократи. Тръмп подписа близо 100 указа, изтегля САЩ от СЗО и от..

публикувано на 21.01.25 в 19:56