Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „130 години Национален археологически музей“ ще бъде достъпна до 5 февруари догодина

Златният тракийски венец от с. Розовец е съставен от 63 лаврови листа и 9 плода
Снимка: НАИМ-БАН

Националният археологически музей отбеляза тази седмица 130 години от своето създаване с изложба и луксозен каталог с избрани експонати от колекцията си. Експозицията ще е достъпна за публиката до 5 февруари догодина

Изложбата „130 години Национален археологически музей“ е посветена на основаването на Народния музей, който през 1892 г. се отделя от Българската народна библиотека като самостоятелна институция, а днес познаваме като Национален археологически музей. В експозицията за юбилея са включени над 150 от експонатите, станали част от фонда на музея още в началото на неговото създаване. Някои от тях са познати на публиката, защото са в постоянната експозиция на музея, но по-голямата част от представените предмети се показват за първи път.

"В тази изложба се опитваме да представим част от експонатите, които са сред най-ранните постъпления на фондовете на все още Народния музей тогава. Още в края на 19 век, самото начало на 20 век част от тях или много малка част от тях са били през годините част от постоянната експозиция. Голяма част от тях са непоказвани до момента находки - над 160 находки участват без да броим три монетни съкровища. Идеята ни е да покажем такива непоказвани артефакти, част от които са с не по-малка експозиционна стойност", каза за БНР гл. ас. Камен Бояджиев от Националният археологически музей. 

Артефактите в изложбата обхващат обширен период от праисторията до късното Средновековие и са свидетелство за богатото културно-историческо наследство на българските земи. 

Сребърният ритон с реалистично пресъздадена глава на сърна  Снимка: НАИМ-БАН
Златният венец от с. Розовец е от първите паметници, включен е в колекцията на музея през 1880 г. Принадлежи към богат гробен инвентар, съставен от предпазно и бойно снаряжение, златен пръстен с изображение на конник и жена, и съдове от сребро, бронз, алабастър и керамика. Венецът е изработен от тънък златен лист във вид на куха лаврова клонка с топчести зърна, с подплънка от корк и смола. В сегашния си вид, частично възстановен от 7 елемента, той е съставен от 63 листа и 9 плода.  

Ритонът от същата могила завършва с реалистично моделирана глава на сърна. Заедно с гънките на кожата около очите, носа и ушите, са пресъздадени и космите по муцуната. Очите са били вероятно инкрустирани със стъкло. Върху рога е изобразена релефна дионисиева сцена с трима сатири, а над долната устна на животното има малък отвор за пиене на вино. 
Бронзова тежест за кантар - гротескна мъжка фигура, постъпила в музея през 1933 г.  Снимка: НАИМ-БАН

Нумизматичната колекция присъства чрез съкровище от сребърни римски монети от II – III в., открито в Ихтиман, и съкровище от златни и сребърни западноевропейски и турски монети от Русе, датирано в XVI в.  

Любопитни са и находките, на които строителите са се натъкнали при градежа на Народното събрание в София през 1888 г. – глинени лампи и сечива от рог.  

Юбилейната изложба може да бъде видяна до 5 февруари 2023 г. в залата за временни експозиции на музея.   

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30