Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „130 години Национален археологически музей“ ще бъде достъпна до 5 февруари догодина

Златният тракийски венец от с. Розовец е съставен от 63 лаврови листа и 9 плода
Снимка: НАИМ-БАН

Националният археологически музей отбеляза тази седмица 130 години от своето създаване с изложба и луксозен каталог с избрани експонати от колекцията си. Експозицията ще е достъпна за публиката до 5 февруари догодина

Изложбата „130 години Национален археологически музей“ е посветена на основаването на Народния музей, който през 1892 г. се отделя от Българската народна библиотека като самостоятелна институция, а днес познаваме като Национален археологически музей. В експозицията за юбилея са включени над 150 от експонатите, станали част от фонда на музея още в началото на неговото създаване. Някои от тях са познати на публиката, защото са в постоянната експозиция на музея, но по-голямата част от представените предмети се показват за първи път.

"В тази изложба се опитваме да представим част от експонатите, които са сред най-ранните постъпления на фондовете на все още Народния музей тогава. Още в края на 19 век, самото начало на 20 век част от тях или много малка част от тях са били през годините част от постоянната експозиция. Голяма част от тях са непоказвани до момента находки - над 160 находки участват без да броим три монетни съкровища. Идеята ни е да покажем такива непоказвани артефакти, част от които са с не по-малка експозиционна стойност", каза за БНР гл. ас. Камен Бояджиев от Националният археологически музей. 

Артефактите в изложбата обхващат обширен период от праисторията до късното Средновековие и са свидетелство за богатото културно-историческо наследство на българските земи. 

Сребърният ритон с реалистично пресъздадена глава на сърна  Снимка: НАИМ-БАН
Златният венец от с. Розовец е от първите паметници, включен е в колекцията на музея през 1880 г. Принадлежи към богат гробен инвентар, съставен от предпазно и бойно снаряжение, златен пръстен с изображение на конник и жена, и съдове от сребро, бронз, алабастър и керамика. Венецът е изработен от тънък златен лист във вид на куха лаврова клонка с топчести зърна, с подплънка от корк и смола. В сегашния си вид, частично възстановен от 7 елемента, той е съставен от 63 листа и 9 плода.  

Ритонът от същата могила завършва с реалистично моделирана глава на сърна. Заедно с гънките на кожата около очите, носа и ушите, са пресъздадени и космите по муцуната. Очите са били вероятно инкрустирани със стъкло. Върху рога е изобразена релефна дионисиева сцена с трима сатири, а над долната устна на животното има малък отвор за пиене на вино. 
Бронзова тежест за кантар - гротескна мъжка фигура, постъпила в музея през 1933 г.  Снимка: НАИМ-БАН

Нумизматичната колекция присъства чрез съкровище от сребърни римски монети от II – III в., открито в Ихтиман, и съкровище от златни и сребърни западноевропейски и турски монети от Русе, датирано в XVI в.  

Любопитни са и находките, на които строителите са се натъкнали при градежа на Народното събрание в София през 1888 г. – глинени лампи и сечива от рог.  

Юбилейната изложба може да бъде видяна до 5 февруари 2023 г. в залата за временни експозиции на музея.   

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08