Израел е страната, в която пристигат птици от държави от Европа, но в Научния институт по пустинно и морско земеделие в пустинята Арава са се опитали да обяснят и „Къде зимуват раците?“ и по точно как израстват скариди -гиганти.
"При нас учат студенти от Азия и Африка. Често това са деца на местни фермери, които разказват какво най-много се търси в техните страни и пред какви трудности са изправени. Един от проблемите, които постави студент от Виетнам е, че скаридите при тях са доста дребни и им ги изкупуват на безценица. По принцип скаридите живеят в тропическите страни, защото членестоногите обичат топло време - около 22-35 градуса. Нашата база е в пустинята Арава.
Решихме да създадем технология, според която се развъждат само мъжки скариди и раци. Създали сме майки, чиято челяд е само от мъжки екземпляри. Те са от два до пет пъти по тежки от женските. Има случаи, при които достигнат до 300 - 500 грама. Тъй като цената на толкова големи екземпляри е с премия, селските стопани са заинтересовани да отглеждат точно такива скариди", каза за БНР старши научен сътрудник Еял Авиоз.
В кибуца Хацева отглеждат скариди-майки. Работят с лабораторията на проф. Амир Саги от университета Бен Гурион.
Най-напред създадохме две ферми във Виетнам, в Китай, а сега откриваме и в Сингапур. Там изпращаме само малки скариди. Интересът от местните фермери е голям и все повече те поемат отглеждането на малките. Когато пораснат ги продават за местния пазар или в съседни държави. Основния ни пазар е югоизточна Азия, Африка и дори Източна Европа, където те са деликатес. Тъй като в нашата продукция няма истински женски скариди, ги няма и битките между мъжкарите за достъп до дамите. Цялата енергия, която иначе от природата отива за битки между съперници за продължаване на рода, се насочва за растеж на скаридите.
В нашия кибуц развъждаме само майките. Самите скариди се отглеждат най-често зад граница, и почти нищо не остава за местния пазар, тъй като юдаизма не признава скаридите и въобще ракообразните за кашерни. Това значи, че не се допускат на обичайния местен пазар, освен в специализирани магазини, предназначени за малцинствата в страната или ресторанти за туристи, където спазващи традициите местни хора, обикновено не влизат."
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато..